Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Królowa Beatrix - biografia, życiorys

Królowa Beatrix Beatrix Wilhelmina Armgard van Oranje-Nassau, zwana królową Beatarycze to władczyni Holandii od 1980 roku. Urodziła się 31 stycznia 1938 roku w Baarn. Pochodzi z rodu Oranje-Nassau – jest to rodzina panująca w Holandii od czasów Wilhelma I Orańskiego, który był inicjatorem powstania przeciwko Hiszpanii i doprowadził do ogłoszenia niepodległości Niderlandów. 

Beatrycze jest córką Juliany, która była królową Holandii i Bernarda. Dzieciństwo mała Beatrycze spędziła wraz z rodziną królewską na emigracji w Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Do Holandii powróciła po wojnie w 1945 roku. Rozpoczęła studia w Lejdzie, gdzie studiowała prawo, historię i socjologię. Następnie zdobyła tytuł doktora praw (1961). Kiedy ukończyła 18 rok życia, mogła uczestniczyć w obradach Rady Stanu, stała się jego członkinią oraz następczynią tronu. Już w 1969 roku wyjechała w celach dyplomatycznych do Stanów Zjednoczonych. 

W 1980 roku Beatrycze zasiadła na tronie. Od momentu wstąpienia na tron stała się osobą jeszcze bardziej lubianą i kontaktową. Reprezentuje kraj na arenie międzynarodowej, stanowi głowę państwa i stoi na czele rządu. Wszystkie decyzje premier uzgadnia z królową. Nie może wyrażać poglądów prywatnych, a tylko i wyłącznie polityczne. 

Beatrycze dąży do otwarcia ambasady w Jordanii, ponieważ utrzymywała kontakt z królem Husajnem. Królowa Beatrycze ma trzech synów, których ojcem jest niemiecki dyplomata panujący w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Książę Claus był kojarzony w państwie z partią nazistowską, ponieważ służył w Wehrmachcie. 

30 kwietnia 2009 roku, jak co roku obchodzone było Święto Królowej. Tego dnia rozpędzone suzuki uderzyło w pomnik, obok którego znajdowali się członkowie rodziny królewskiej wraz z Beatrycze. Wydarzenie wstrząsnęło całym krajem. Defilada miała uczcić 100. rocznicę urodzin królowej Juliany. Według świadków, wypadek był próbą zamachu na królową Beatrycze.

Podobne wypracowania do Królowa Beatrix - biografia, życiorys