Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kurdowie - konflikt kurdyjsko-turecki - opracowanie

Kurdowie są jednym z największych narodów (acz wcale nie największym), jakie pozostają bez własnego państwa. Ponad 25 milionów Kurdów mieszka na Bliskim Wschodzi na terenie Turcji (mieszka tam łącznie ponad połowa wszystkich Kurdów), Iraku, Iranu, Armenii.

Konflikt kurdyjski ma swoje źródła właśnie w braku kurdyjskiej państwowości – przez wiele lat Kurdowie walczyli o uzyskanie swojego państwa, a gdy się wreszcie to udało, mocarstwa zmieniły zdanie. W 1920 r., w związku z klęską Turcji w I wojnie światowej, traktat z Sevres ustanawiał powstanie Kurdystanu. Ze względu jednak na odkryte w Kurdystanie złoża ropy naftowej, zdecydowano się nie tworzyć niepodległego państwa, a tereny kurdyjskie i ich ludność włączyć do sąsiadujących krajów – traktat w Lozannie z 1923 r. Traktat graniczny z 1926 r. dzielił ostatecznie terytoria Kurdystanu między Irak, Iran i Turcję.

Zmiana decyzji państw zachodnich bardzo rozczarowała Kurdów. Co więcej, Kurdowie zamieszkujący np. obszary Turcji zaczęli być siłą asymilowani, zmuszano ich do posługiwania się językiem tureckim. Wszelkie bunty i wybuchy niezadowolenia Kurdów kończyły się krwawą interwencją wojsk tureckich i przesiedleniami Kurdów.

Po II wojnie światowej...

Podobne wypracowania