Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prezydent Lech Kaczyński - charakterystyka prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Lech Kaczyński był prawnikiem, politykiem, pełnił wiele ważnych funkcji państwowych, a w latach 2005-2010 sprawował urząd Prezydenta RP. Był bratem bliźniakiem obecnego lidera największej partii opozycyjnej i byłego premiera – Jarosława Kaczyńskiego.

Zanim Lech Kaczyński został wybrany prezydentem, przez kilka lat pełnił funkcję prezydenta Warszawy. Wcześniej był także ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym, senatorem i posłem (w różnych kadencjach sejmu). Co więcej, Lech Kaczyński był także założycielem i pierwszym przewodniczącym Prawa i Sprawiedliwości – partii, która od kilku lat stanowi jedną z głównych sił polskiej sceny politycznej.

Wybory prezydenckie 2005 roku rozegrały się w dwóch turach – Lech Kaczyński zwyciężył w drugiej turze większością ponad 54% głosów, pokonując swojego kontrkandydata Donalda Tuska (Platforma Obywatelska).

Polityka zagraniczna realizowana w czasie prezydentury Lecha Kaczyńskiego była w wielu kwestiach kontynuacją działań poprzednika – Aleksandra Kwaśniewskiego. Lech Kaczyński zezwolił na dokończenie polskiej misji wojskowo-szkoleniowej w Iraku (misja ta zakończyła się w 2008 roku). Z drugiej strony, w wyposażenie i żołnierzy została doposażona misja...

Podobne wypracowania