Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prezydent Lech Kaczyński - charakterystyka prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Opracowanie

Lech Kaczyński był prawnikiem, politykiem, pełnił wiele ważnych funkcji państwowych, a w latach 2005-2010 sprawował urząd Prezydenta RP. Był bratem bliźniakiem obecnego lidera największej partii opozycyjnej i byłego premiera – Jarosława Kaczyńskiego.

Zanim Lech Kaczyński został wybrany prezydentem, przez kilka lat pełnił funkcję prezydenta Warszawy. Wcześniej był także ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym, senatorem i posłem (w różnych kadencjach sejmu). Co więcej, Lech Kaczyński był także założycielem i pierwszym przewodniczącym Prawa i Sprawiedliwości – partii, która od kilku lat stanowi jedną z głównych sił polskiej sceny politycznej.

Wybory prezydenckie 2005 roku rozegrały się w dwóch turach – Lech Kaczyński zwyciężył w drugiej turze większością ponad 54% głosów, pokonując swojego kontrkandydata Donalda Tuska (Platforma Obywatelska).

Polityka zagraniczna realizowana w czasie prezydentury Lecha Kaczyńskiego była w wielu kwestiach kontynuacją działań poprzednika – Aleksandra Kwaśniewskiego. Lech Kaczyński zezwolił na dokończenie polskiej misji wojskowo-szkoleniowej w Iraku (misja ta zakończyła się w 2008 roku). Z drugiej strony, w wyposażenie i żołnierzy została doposażona misja Polaków w Afganistanie. W kwestii stosunków międzynarodowych, Lech Kaczyński gościł w Warszawie liczne głowy państw, m.in. George’a Busha, Nicolasa Sarkozy’ego, Angelę Merkel. Z wizytą do Polski przyjechał również papież Benedykt XVI.

Lech Kaczyński angażował się również w kwestie zbliżenia Ukrainy z Unią Europejską, a także pomagał Gruzji w jej konflikcie z Rosją w 2008 r., udzielając poparcia urzędującemu prezydentowi Gruzji – Micheilowi Saakaszwilemu.

Wartym wspomnienia momentem prezydentury Lecha Kaczyńskiego jest organizacja szczytu energetycznego w Krakowie, podczas którego prezydenci m.in. Ukrainy czy Azerbejdżanu dyskutowali na temat bezpieczeństwa energetycznego regionu.

W czasie swojej prezydentury Lech Kaczyński kilkukrotnie przewodniczył obradom Rady Gabinetowej – tematy podejmowanych dyskusji to m.in. polityka zagraniczna, kwestie służby zdrowia, problem bezrobocia, a także plany rządu w kwestii wprowadzenia w Polsce waluty europejskiej.

Prezydentura Lecha Kaczyńskiego skończyła się wraz z jego tragiczną śmiercią 10 kwietnia 2010 w katastrofie samolotu Tu-154 – prezydencki samolot leciał do Katynia na uroczystości związane z 70. rocznicą zbrodni katyńskiej. W katastrofie zginęli wszyscy pasażerowie – 96 osób.

Podobne wypracowania do Prezydent Lech Kaczyński - charakterystyka prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Opracowanie