Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konflikt - konflikt międzynarodowy - przykłady, opis, definicja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konflikt międzynarodowy jest najostrzejszą formą sporu między dwoma (lub więcej) państwami (narodami). Państwa chcą dążyć do realizacji własnych interesu za pomocą środków zbrojnych, przymusu, zastraszenia. Zauważono, że konflikt (nie tylko konflikt międzynarodowy) rozwija się w charakterze cyklicznym – następuje jego początek, wybuch konfliktu. W drugiej fazie dochodzi do eskalacji, czyli nasilenia konfliktu.

Początkowo dużą rolę w konflikcie międzynarodowym odgrywają działania dyplomacji, następnie dochodzi jednak do użycia bardziej bezpośrednich środków wywierania nacisku na przeciwnika. Jeśli dojdzie do użycia środków militarnych, konflikt międzynarodowy przyjmuje postać konfliktu zbrojnego. Trzecią fazą konfliktu jest jego deeskalacja, czyli stopniowe wygaszanie dynamiki konfliktu, która ostatecznie prowadzi do jego zakończenia.

Wyróżnia się liczne kategorie konfliktów międzynarodowych, zwykle ze względu na przedmiot konfliktu. Pierwszym z rodzajów konfliktów może być konflikt o terytoria. Dwa państwa (lub więcej) spierają się o przynależność terytorialną danego obszaru, co ciekawe – nie musi być to obszar wartościowy pod względem ekonomicznym, czyli np. bogaty w ropę. Zdarzają się konflikty wynikające...

Podobne wypracowania