Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prezydent Mubarak - charakterystyka prezydentury Hosniego Mubaraka. Opracowanie

Prezydentura Hosniego Mubaraka rozpoczęła się w 1981 r. i trwała aż do 2011 r. Trzydzieści lat nieprzerwanych rządów Mubarak zawdzięczał wynikom ogólnokrajowych referendów, za pomocą których kilkukrotnie przedłużał sobie kadencję (są podstawy, by wątpić w legalność takich referendów, tym bardziej, że Mubarak nie miał żadnego kontrkandydata i przez pierwsze 25 lat rządów parlament, który wybierał prezydenta, był zdominowany przez zwolenników Mubaraka).

Wspomniane trzydzieści lat rządów prezydenta Mubaraka to trzydzieści lat trwającego nieprzerwanie stanu wojennego – decyzja o jego wprowadzeniu była jednym z pierwszych decyzji  prezydenta w latach 80. Dzięki uzyskaniu specjalnych uprawnień, jakie przyznawała Konstytucja Egiptu, w sytuacjach wyjątkowych prezydent Mubarak mógł skutecznie zwalczać wszelką możliwą opozycję i zapewnić sobie spokojne rządy.

Hosni Mubarak aktywnie działał w wewnętrznej polityce gospodarczej Egiptu – m.in. wspierał najuboższe rodziny poprzez przeznaczanie dla nich dużej części dochodów uzyskiwanych z Kanału Sueskiego. Co więcej – wpływał na obniżki cen podstawowych produktów spożywczych. W czasie swojej prezydentury Mubarak inwestował w duże projekty irygacyjne, mające zwiększyć powierzchnię egipskich pól uprawnych. Warto także zaznaczyć, że w czasie prezydentury Mubaraka Egipt powrócił w szeregi regionalnej organizacji – Ligi Państw Arabskich (Egipt został wyrzucony z LPA w 1979 r.).

W ciągu trzydziestu ostatnich lat Bliski Wschód stawał się niejednokrotnie areną licznych konfliktów, także konfliktów zbrojnych. W wielu sytuacjach Egipt pod rządami Mubaraka stawał po stronie państw zachodnich (NATO), które podziękowały za udzielane wsparcie (m.in. w wojnie w Zatoce Perskiej z 1991) anulując 20 miliardowy ($) dług Egiptu. Hosni Mubarak był jednak przeciwny interwencji wojsk NATO w Iraku wskazując, że bardziej palącym problemem jest uprzednie rozwiązanie konfliktu palestyńsko-izraelskiego.

Rządy prezydenta Mubaraka, jak wspomniano, zakończyły się w pierwszych miesiącach 2011 roku. Przyczyną były masowe protesty społeczeństwa, domagającego się ustąpienia prezydenta (protestujących nie zadowalała propozycja zmian rządów itp.). 11 lutego 2011 r. wiceprezydent Egiptu ogłosił, że prezydent Hosni Mubarak ustępuje z urzędu, a władzę w kraju przejmuje Najwyższa Rada Sił Zbrojnych.

Podobne wypracowania do Prezydent Mubarak - charakterystyka prezydentury Hosniego Mubaraka. Opracowanie