Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prezydent Mubarak - charakterystyka prezydentury Hosniego Mubaraka. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Prezydentura Hosniego Mubaraka rozpoczęła się w 1981 r. i trwała aż do 2011 r. Trzydzieści lat nieprzerwanych rządów Mubarak zawdzięczał wynikom ogólnokrajowych referendów, za pomocą których kilkukrotnie przedłużał sobie kadencję (są podstawy, by wątpić w legalność takich referendów, tym bardziej, że Mubarak nie miał żadnego kontrkandydata i przez pierwsze 25 lat rządów parlament, który wybierał prezydenta, był zdominowany przez zwolenników Mubaraka).

Wspomniane trzydzieści lat rządów prezydenta Mubaraka to trzydzieści lat trwającego nieprzerwanie stanu wojennego – decyzja o jego wprowadzeniu była jednym z pierwszych decyzji  prezydenta w latach 80. Dzięki uzyskaniu specjalnych uprawnień, jakie przyznawała Konstytucja Egiptu, w sytuacjach wyjątkowych prezydent Mubarak mógł skutecznie zwalczać wszelką możliwą opozycję i zapewnić sobie spokojne rządy.

Hosni Mubarak aktywnie działał w wewnętrznej polityce gospodarczej Egiptu – m.in. wspierał najuboższe rodziny poprzez przeznaczanie dla nich dużej części dochodów uzyskiwanych z Kanału Sueskiego. Co więcej – wpływał na obniżki cen podstawowych produktów spożywczych. W czasie swojej prezydentury Mubarak inwestował w...

Podobne wypracowania