Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prezydent Putin - charakterystyka prezydentury Władimira Putina. Opracowanie

Władimir Władimirowicz Putin, obecny premier Rosji, rosyjski polityk i prawnik, a w latach 2000-2008 prezydent Federacji Rosyjskiej, według różnych mediów uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych ludzi świata. Czas prezydentury Putina, jak również jego współczesne rządy z fotela premierowskiego budzą wiele kontrowersji. Z jednej strony, wśród obywateli rosyjskich cieszy się on ogromnym poparciem, z drugiej natomiast – szczególnie wśród zagranicznych obserwatorów uważa się Putina za człowieka rządzącego w sposób autokratyczny, nie przestrzegającego praw człowieka.

Prezydentura Putina to liczne sukcesy Rosji – zarówno gospodarcze, jak i w stosunkach międzynarodowych. Jeśli chodzi o gospodarkę, to administracji Putina udało się spłacić większość długów Federacji Rosyjskiej i na stałe umieścić Rosję w elitarnym gronie najbardziej wpływowych państw świata G8. Co więcej, od końcówki lat 90. trwa w Rosji wzrost gospodarczy realnie przekładając się na wzrost poziomu życia ludności, terminowość wypłat emerytur itp. Warto zaznaczyć, że od 2000 r. w Rosji nastąpił znaczący spadek  bezrobocia.

W sferze stosunków międzynarodowych lata Putinowskiej prezydentury doprowadziły do znaczącego wzrostu znaczenia Rosji (szczególnie w kontraście do lat 90.). Władimir Putin zachowuje przyjazne stosunki z państwami Europy Zachodniej i Stanami Zjednoczonymi, które jednak nie są wolne od pewnej krytyki niektórych poczynań USA, szczególnie w dotychczasowej przestrzeni wpływów rosyjskich, np. Rosja nie poparła interwencji amerykańskiej w Iraku z 2003 r. ani działań wspierających tzw. pomarańczową rewolucję na Ukrainie w 2004 r. Przedmiotem niechęci były także amerykańskie plany budowy tarczy antyrakietowej na terenie Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski.

Wraz z objęciem prezydentury przez Putina notowany jest stały wzrost centralizacji władzy w państwie – odbierane są dotychczasowe uprawnienia gubernatorom obwodów, zwiększa się także ich kontrola.

Charakterystyczną cechą prezydentury Władimira Putina jest także nawiązywanie do ważnych dla Rosjan momentów historii, w tym także historii Związku Radzieckiego.

Podobne wypracowania do Prezydent Putin - charakterystyka prezydentury Władimira Putina. Opracowanie