Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prezydent Mahmud Ahmadineżad - charakterystyka prezydentury Mahmuda Ahmadineżada. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mahmud Ahmadineżad jest obecnym (2011 r.) szóstym prezydentem Islamistycznej Republiki Iranu (od 2005 r.), politykiem wzbudzającym wiele kontrowersji we wrażliwym i niespokojnym świecie Bliskiego Wschodu.

Przed wyborami prezydenckimi Ahmadineżad nie był zbyt dobrze znany – zajmował jedynie stanowisko burmistrza Teheranu (niepochodzące z wyborów), w którym jednak przeprowadził wiele skutecznych reform. Najważniejszym źródłem jego poparcia w wyborach prezydenckich stał się Alians Budowniczych Islamistycznego Iranu (Abadgaran), będący porozumieniem prawicowych polityków islamskich.

W wyborach 2005 r. Ahmadineżad zwyciężył 62% głosów – jego prezydentura rozpoczęła się 3 sierpnia 2005 r. Jednym z pierwszych gestów prezydenta było złożenie pocałunku na dłoni ajatollaha (religijnego przywódcy konserwatystów islamskich) Khameneiego. Warto dodać, że 3 lata później – w 2008 r. – ajatollah publicznie stwierdził, iż Ahmadineżad powinien zostać wybrany prezydentem w kolejnych wyborach – tak zresztą się stało i ponownie, w czerwcu 2009 roku, wybrano Mahmuda Ahmadineżada na prezydenta Iranu (znowu większością ponad 63% głosów).

Pierwsze lata prezydentury Ahmadineżada zbiegły...

Podobne wypracowania