Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prezydent Ryszard Kaczorowski - charakterystyka prezydentury Ryszarda Kaczorowskiego. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Prezydent Ryszard Kaczorowski był ostatnim polskim prezydentem na emigracji. W dniu 22 grudnia 1990 r. przekazał on Lechowi Wałęsie – prezydentowi wybranemu w wyborach wolnych i powszechnych – insygnia prezydenckie (był to m.in. Order Orła Białego).

Prezydent Polski Na Uchodźstwie to stanowisko, które związane było z dwuwładzą Polski po zakończeniu II wojny światowej – współistnieniem legalnej władzy emigracyjnej, która stanowiła kontynuację władzy przedwojennej oraz władzy utworzonej w kraju – definiowanej i wspieranej przez władze Związku Radzieckiego. Na emigracji nie uznano utworzonego w Polsce rządu, ponieważ stanowił on zaprzeczenie suwerenności i niezależności Polski. Do przemian roku 1989 i, jak wspomniano, do wolnych wyborów prezydenta kraju istniało więc stanowisko prezydenta Polski na emigracji – władza była przekazywana zgodnie z ustaleniami obowiązującej Konstytucji tzw. kwietniowej z 1935 r.

Prezydent Ryszard Kaczorowski uzyskał stanowisko prezydenta w wyniku nagłej śmierci poprzedniego prezydenta – Kazimierza Sabbata w 1988 r. Przekazanie władzy nastąpiło w wyniku wyznaczenia Kaczorowskiego na następcę prezydenta, zgodnie z artykułami 13 i 24 Konstytucji RP – „na wypadek opróżnienia...

Podobne wypracowania