Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stjepan Mesić - prezydent Chorwacji - biografia, życiorys

Stjepan (Stipe) Mesić to chorwacki polityk. Urodził się 24 grudnia 1934 roku w Orahovicy. Ojciec Josip Mesic i matka Magdalena Mandica Mesic pobrali się w 1931 roku. Matka umarła dość szybko (1936). Po jej śmierci, siostra przyszłego prezydenta, Marija została wysłana do wujka, który mieszkał we Francji. Mały Stjepan był wychowywany przez babcię, a jego ojciec ożenił się ponownie. Druga żona zaopiekowała się Sjepanem.

Mały Stjepan spędził II wojnę światową w górach Papuk i okazjonalnie odwiedzał swoje rodzinne miasteczko, do czasu kiedy podczas ostatniej ofensywy, uciekł na Węgry ze swoją rodziną i innymi uchodźcami. Rodzina przeprowadziła się do Nassice; ojciec został prezydentem Rady Miejskiej. 

Wszyscy członkowie rodziny wkrótce uciekli do Osijek i tam Stipe skończył czwartą klasę szkoły podstawowej. Dzięki nowej pozycji ojca, rodzina przeprowadziła się do starego, rodzinnego domu, Stjepan ukończył gimnazjum w niedalekiej Pozedze. 

Kiedy Stjepan skończył szkołę, stał się członkiem Komunistycznej Partii Jugosławii. W jesieni 1955 roku dostał się na studia prawnicze na uniwersytecie w Zagrzebiu. W 1961 roku otrzymał tytuł magistra. Ożenił się z Milką Dudunic z miasteczka Kostajnice, która urodziła mu dwie córki.

W 1991 roku był prezydentem Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii Jego następcą został Branko Kostić (od 03. 10. 1991).  Był premierem od 30 maja 1990 do 24 sierpnia 1990 roku. Od 18 lutego 2000  do 18 lutego 2010 był prezydentem Chorwacji. Obecnie kandydaturę sprawuje Ivo Josipović.

Polityka zagraniczna Mesića opierała się na zbliżeniu z Unią Europejską. 

Podobne wypracowania do Stjepan Mesić - prezydent Chorwacji - biografia, życiorys