Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Małgorzata II - królowa Danii - biografia, życiorys

Małgorzata II (Margrethe Alexandrine Porhildur Ingrid) jest obecnie panującą królową Danii. Urodziła się 16 kwietnia 1940 roku w Kopenhadze. Na chrzcie otrzymała islandzkie imię ?orhildur, ponieważ gdy się urodziła jej dziadek, król Chrystian X był także władcą Islandii. Jest pierwszym dzieckiem Fryderyka IX, syna Chrystiana X króla Danii i Islandii oraz Ingrid, córki króla Szwecji – Gustawa VI Adolfa. 

Dynasta Oldenburgów, z której pochodzi Małgorzata II, wywodzi się od Egilmara I; panował w Oldenburgu od 1108 do 1905 roku. Z dynastii Oldenburgów pochodzili również: car Rosji Piotr III, król Grecji Jerzy i Haakon VII – król Norwegii.

Małgorzata II ukończyła historię i archeologię na Uniwersytecie Cambridge, politologię na Uniwersytecie Aarhus oraz ekonomię w Londynie. Jest wykształconą kobietą, żoną francuskiego dyplomaty Henri Jean Andre de Laborde de Monpezata, który po ślubie otrzymał tytuł księcia Danii. Z małżeństwa Małgorzaty i Henriego pochodzi dwóch synów: Fryderyk i Joachim.

Książę Fryderyk miał trzy córki: Małgorzatę, Benedyktę i Annę. Gdy urodziła się najstarsza Małgorzata, tron duński mogli dziedziczyć wyłącznie mężczyźni. Do tego momentu, oficjalnym następcą tronu był brat ojca – Knud, który nie cieszył się taką sławą w kraju, jak księżniczka Małgorzata. W takiej sytuacji, aby Małgorzata mogła odziedziczyć tron po ojcu, w 1953 roku Dania zmieniła konstytucję. Parlament zaakceptował zmiany w prawie, które było wzorowane na prawie brytyjskim i 27 marca 1958 roku zostało zaakceptowane przez społeczeństwo w oficjalnym głosowaniu. 

Od 1958 roku Małgorzata została członkiem Rady Stanu i zastępowała Fryderyka, kiedy wyjeżdżał z kraju. Na tron wstąpiła po śmierci ojca 14 stycznia 1972 roku.

Królowa Danii pełni głównie funkcję reprezentacyjną w państwie. Krajem rządzi premier, który ma obowiązek informować Małgorzatę II na tematy państwa. Władczyni spotyka się z głowami innych krajów, reprezentuje Danię na arenie międzynarodowej. Królowa Danii cieszy się dużym poparciem całego społeczeństwa. Oficjalnym mottem Małgorzaty II jest: „Wsparcie Boga, miłość ludu i potęga Danii”.

Podobne wypracowania do Małgorzata II - królowa Danii - biografia, życiorys