Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Vaclav Klaus - prezydent Czech - charakterystyka prezydentury

Vaclav Klaus jest prezydentem Czech od lutego 2003 roku. W drodze do sukcesu pokonał senator Jarosławę Moserovą oraz premiera Czech – Milosza Zemana (profesora praskiego Uniwersytetu Karola Jana Sokola). W lutym 2008 roku został ponowie wybrany na kolejną kadencję – w czwartej turze głosowania. Do wyborów startował również jego największy rywal – Jan Szvejnar.

Klaus propaguje politykę Europy ojczyzn. Jest to jedna z wizji Unii Europejskiej, która zakłada zawiązanie związku gospodarczego, lecz przy zachowaniu odrębności politycznej krajów członkowskich. Polityk uważa, że każde państwo UE powinno dążyć do rozwoju współpracy międzyrządowej, ale nie ponadnarodowej.

Prezydent Czech nie jest zdecydowanym przeciwnikiem Unii Europejskiej, lecz wypowiada się negatywnie o centralizacji władzy i nadmiernej, niepotrzebnej, integracji gospodarczej. Najważniejsze zasady, którymi powinna kierować się UE to według prezydenta: suwerenność, demokracja i wolność. Klaus jest przeciwnikiem rezygnacji z niezależnej polityki monetarnej, a więc przyjęcia euro przez Czechy.

Vaclav Klaus przemawiał wielokrotnie na obradach Parlamentu Europejskiego. W lutym 2009 roku wyraził swoje poparcie dla Unii Europejskiej jako jednej z dróg rozwoju . Podkreślił, że kraje członkowskie UE nie dążą do wolności i suwerenności, a instytucjonalny charakter UE nie jest celem samym w sobie. 

Zaakcentował szerzenie się biurokracji w krajach demokratycznych, a we wzmocnieniu centralizacji władzy UE zauważył duże niebezpieczeństwo dla krajów członkowskich.

Prezydent w książce pt. „Czym jest europeizm” dokonuje krótkiej charakterystyki pewnej doktryny, typowej dla funkcjonowania Unii Europejskiej. W swojej książce autor cofa się do historii, nakreśla rozwój doktryny europeizmu do stanu obecnego. Klaus uważa, że idea UE to kolejna utopia, do tego „niebezpiecznie naiwna”.

Klaus jest znany w całej Europie ze sportowego trybu życia, gospodarczego pragmatyzmu, czeskiego patriotyzmu i niecodziennej elegancji.

Podobne wypracowania do Vaclav Klaus - prezydent Czech - charakterystyka prezydentury