Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prezydent Ben Ali - charakterystyka prezydentury Bena Alego. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zin Al-Abidin Ben Ali to tunezyjski generał i polityk, przez 14 lat pełnił funkcję prezydenta Tunezji (1987-2011).

Przed objęciem urzędu prezydenckiego, podczas rządów poprzedniego prezydenta Tunezji – Habiba Burgiby, Ben Ali pełnił funkcję szefa tunezyjskich służb bezpieczeństwa. Co więcej, był on także ambasadorem Tunezji w Polsce oraz tunezyjskim ministrem spraw wewnętrznych. W 1987 r. został mianowany prezydentem (Ben Ali odsunął od władzy dotychczasowego prezydenta – oficjalnym powodem był jego zły stan zdrowia). W następujących później wyborach prezydenckich (był wybierany pięciokrotnie) Ben Ali zawsze zwyciężał niezwykłą większością – około 90% głosów poparcia.

Za czasów prezydentury Ben Alego Tunezja miała problemy z realizacją praw człowieka, zachowaniem wolności prasy. W sferze gospodarczej prezydent radził sobie jednak dobrze – wprowadzone przez niego reformy wzmocniły tunezyjską gospodarkę (PKB Tunezji w przeliczeniu na 1 mieszkańca wzrosło prawie trzykrotnie) oraz wpłynęły na wzrost inwestycji zagranicznych. Wzrost gospodarczy Tunezja zawdzięczała przede wszystkim dobrym kontaktom z Unią Europejską i dynamicznie rozwijającemu się przemysłowi turystycznemu. Ben Ali dążył także do redukcji krajowego deficytu,...

Podobne wypracowania