Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prezydent Łukaszenka, prezydent Białorusi - charakterystyka prezydentury Łukaszenki. Opracowanie

Aleksander Łukaszenka został wybrany na prezydenta Białorusi w 1994 roku. Na początku prezydentury prowadził politykę prorosyjską. Już na wiosnę 1995 roku przeprowadził wybory, w których ludność miała odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących m.in. likwidacji symboli niepodległościowych Białorusi, równouprawnienia języka białoruskiego i rosyjskiego. Dwa lata później Łukaszenka i Borys Jelcyn podpisali Umowę o powstaniu ZBiR (Związku Białorusi i Rosji). 

W 1996 roku doszło na Białorusi do zmiany w konstytucji, a Radę Najwyższą zastąpił całkowicie dwuizbowy parlament. Dzięki temu, kadencja prezydencka Łukaszenki została przedłużona do 2001 roku. 

Stosunki polsko-rosyjskie ochłodziły się znacznie, gdy prezydentem Rosji został Władimir Putin (pragnął włączyć Białoruś do Federacji Rosyjskiej). W 2007 roku doszło do konfliktu z Rosją o dystrybucję gazu, ponieważ narzuciła ona wyższe stawki za import gazu przez Białoruś. Łukaszenka osiągnął sukces, a kraj w dalszym ciągu był dofinansowany przez Rosję. Uniknął w ten sposób kryzysu gospodarczego, do którego mogłoby dojść w wyniku wzrostu cen surowca.

Na arenie międzynarodowej, prezydentura Łukaszenki była wielokrotnie krytykowana przez kraje Unii Europejskiej oraz państw NATO. W 1998 roku Łukaszenka spowodował ochłodzenie stosunków z krajami zachodnimi, ponieważ wypowiadał się negatywnie przeciwko sposobowi rozwiązywania konfliktów w Kosowie. W trakcie prezydentury, pozytywnie wyrażał się o kontrowersyjnych postaciach polityki i wrogach NATO, jak: Saddam Husajn, Muammar Kaddafi. Dążył do przyłączenia Jugosławii do ZBiR.

Prezydent sprzeciwiał się inwazjom NATO na Afganistan i Irak, porównując je do ataków Hitlera na Związek Radziecki. W 2008 roku Unia Europejska nawiązała kontakt z Białorusią. Łukaszenka został zaproszony na szczyt UE,  aby podjąć decyzję o zawiązaniu Partnerstwa Wschodniego. W 2009 roku Łukaszenka wyjechał na do krajów Unii Europejskiej w celach dyplomatycznych. Odwiedził Włochy i Watykan, gdzie spotkał się z prezydentem oraz Benedyktem XVI.

Podobne wypracowania do Prezydent Łukaszenka, prezydent Białorusi - charakterystyka prezydentury Łukaszenki. Opracowanie