Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konflikt - konflikt międzygrupowy - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konflikt, niezależnie od tego, czy jest to konflikt międzynarodowy, wewnątrzgrupowy czy międzygrupowy i inne, występuje zawsze wtedy, gdy między co najmniej dwoma stronami dochodzi do sprzeczności celów, interesów i wyznawanych wartości. W związku z dynamicznym rozwojem technologii, środków komunikowania i masowego przekazu w ostatnim czasie wydaje się, iż ilość konfliktów w społeczeństwie wzrasta. Jednym z powszechnych rodzajów konfliktów jest konflikt międzygrupowy.

Konflikty międzygrupowe to konflikty, jakie wybuchają między co najmniej dwoma różnymi grupami społecznymi. Przyczyny takich konfliktów są bardzo różne i zależne od danej grupy. Warto tutaj wspomnieć, że każdy człowiek jest członkiem pewnych grup społecznych (nie muszą być one sformalizowane) – jednym ze zjawisk psychologicznych, jakie zachodzą w kontekście grupy, jest przecenianie cech grupy własnej i niedocenianie grupy przeciwnej.

Konflikty międzygrupowe mogą przybierać różne formy. Jeśli chodzi o charakter konfliktu, to wyróżnia się konflikty łagodne (protesty, manifestacje, pisanie petycji i apelów do członków własnej lub przeciwnej grupy itp.), a także konflikty ostre (z użyciem przemocy, broni itp.).

Jeśli...

Podobne wypracowania