Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Premier Berlusconi - charakterystyka rządów Silvio Berlusconiego. Opracowanie

Silvio Berlusconi jest postacią bardzo kontrowersyjną – twórca odnoszącej duże sukcesy partii Forza Italia, magnat medialny, miliarder, bohater licznych skandali towarzyskich, a jednocześnie – kilkukrotny (także obecnie, 2011 r.) premier Włoch.

Silvio Berlusconi urodził się w 1936 r. w Mediolanie, w Mediolanie ukończył także studia prawnicze. Przed rozpoczęciem kariery politycznej (w połowie lat 90.) Berlusconi stał się dużym przedsiębiorcą – szczególnie w branży medialnej. W 1978 r. założył swoją pierwszą grupę medialną – Fininvest – która dość szybko ewoluowała w ogólnokrajową sieć telewizyjną. Firma medialna Berlusconiego rozwijała się dynamicznie do lat 90. i później. Pojawiały się nowe kanały telewizyjne, pojawili się także nowi inwestorzy – rozwój postępował do tego stopnia, że przedsiębiorstwa Berlusconiego zaczęły przypominać swoiste imperia mediów komercyjnych.

Nie rezygnując z kariery biznesowej, w latach 90. Berlusconi utworzył całkiem nową na dotychczasowej włoskiej scenie politycznej partię – Forza Italia. Utworzenie nowej partii, która nie miała związku z licznymi skandalami korupcyjnymi dotychczasowych rządów, spowodowało, że w społeczeństwie włoskim Berlusconi uzyskał bardzo duże poparcie, tym bardziej, że rozpoczął on zmasowana kampanię reklamową korzystając z dostępu do masowego odbiorcy włoskiego (poprzez własną telewizję komercyjną). W wyborach z 1994 r. partia Forza Italia uzyskała 21% głosów poparcia, co jest wynikiem wyjątkowo dużym, jak na poparcie pojedynczej włoskiej partii. Berlusconi po raz pierwszy został więc premierem w 1994 (rząd jednak upadł po roku). Kolejne gabinety Berlusconiego przypadły na lata: 2001-2006 i od 2008.

Program polityczny Silvia Berlusconiego mieści się w nurcie liberalizmu gospodarczego. Ważniejsze podjęte przez niego (i jego partię) działania to m.in.: wprowadzenie zawodowej armii (zniesienie przymusowej służby wojskowej), wprowadzenie prawa regulującego sztuczne zapłodnienie, obniżenie podatków, rozbudowa szybkich kolei we Włoszech, wprowadzenie reformy prawa pracy (zwiększającego elastyczność zatrudnienia) i inne.

Należy podkreślić, że mimo dużej popularności, jaką cieszy się Berlusconi we włoskim społeczeństwie, ciążą na nim liczne zarzuty o korupcję, także oskarżenia o praktyczne monopolizowanie rynku medialnego, pozostające  w sprzeczności ze sprawowaną przez niego władzą. W ostatnich latach opinię publiczną poruszyły także informacje o licznych kochankach premiera Berlusconiego (tzw. afera bunga bunga).

Podobne wypracowania do Premier Berlusconi - charakterystyka rządów Silvio Berlusconiego. Opracowanie