Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prezydent Giorgio Napolitano - charakterystyka prezydentury Giorgio Napolitano. Opracowanie

Giorgio Napolitano jest obecnie urzędującym prezydentem Republiki Włoskiej. Został wybrany w wyborach elektorskich 10 maja 2006 r., uzyskując 543 na 1009 głosów.

Giorgio Napolitano urodził się w 1925 r. Ukończył studia prawnicze i dość wcześnie rozpoczął działalność polityczną – początkowo w organizacji antyfaszystowskiej (jeszcze w czasie wojny), potem natomiast związał się z Komunistyczną Partią Włoch, do której należał przez ponad 40 lat – do momentu jej rozwiązania w 1991 r.

Obecny prezydent Włoch był wielokrotnie wybierany do Izby Deputowanych, zasiadał w izbie II i III kadencji, a także nieprzerwanie od 1968 r. do 1996 r. W latach 80. przewodniczył w parlamencie frakcji Włoskiej Partii Komunistycznej. Napolitano był także dwukrotnie posłem Parlamentu Europejskiego – od 1989 r. i od 1999 r.

W 2006 r. odbyły się wybory parlamentarne, które zwyciężyła centrolewicowa koalicja Unia – jako swojego kandydata w wyborach prezydenckich wysunęła właśnie Napolitano. Napolitano został wybrany prezydentem Republiki Włoskiej w czwartym głosowaniu elektorów.

Prezydentura Napolitano to czas kilku ważnych kryzysów dyplomatycznych Republiki Włoskiej, także konieczność zmierzenia się z kryzysem finansowym. Choć prezydent Republiki Włoskiej nie ma tak wielu uprawnień jak premier, Giorgio Napolitano starał się dość aktywnie działać na arenie politycznej Włoch. Prezydent Republiki Włoskiej, zgodnie z włoską konstytucją, odpowiada przede wszystkim za reprezentowanie kraju i jedność narodową..

Aktywność Napolitano w różnych sferach polityki państwa niejednokrotnie doprowadzała do debaty na temat relacji między władzą prezydencką a rządem. Niejednoznaczność tej relacji była bardzo widoczna, kiedy prezydent Napolitano odmówił podpisania zarządzenia premiera Berlusconiego, który umożliwiał zawieszenie odżywiania pozostającego w śpiączce 38-letniego pacjenta. Prezydent uznał ten akt za niekonstytucyjny – nie przeszkodziło to jednak premierowi wprowadzić zarządzenia w życie.

Warto wspomnieć także, że w 2005 r. Giorgio Napolitano otrzymał od ówczesnego prezydenta Włoch, Carla Azeglio Ciampi, nominację na dożywotniego senatora Włoch.

Podobne wypracowania do Prezydent Giorgio Napolitano - charakterystyka prezydentury Giorgio Napolitano. Opracowanie