Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kardynał Richelieu - biografia, działalność

Książę Armand Jean du Plessis de Richelieu urodził się w 1585 r., a zmarł w 1642. Był francuskim mężem stanu i kardynałem. Za panowania Ludwika XIII był pierwszym ministrem Francji. Richelieu był rzecznikiem absolutyzmu i zwolennikiem silnej władzy króla.

Pochodził ze średnio zamożnej szlachty. Jego ojciec przebywał w Polsce w czasach, kiedy królem Polski był Henryk Walezy. W sprawach polityki zagranicznej Richelieu dążył do osłabienia potęgi Habsburgów w Europie, a celem jego polityki wewnętrznej było umocnienie władzy monarchy. Napisał Testament polityczny, gdzie stwierdził, że jego celem było zmuszenie wszystkich poddanych do wielbienia i chwalenia króla. Faktycznie, umocnił władze monarszą we Francji i przyczynił się do umocnienia absolutyzmu. Złamał opór możnych. Udało mu się zlikwidować samodzielność polityczną hugenotów, pozbawil ich własnych twierdz, gwarantując im jedynie wolność wyznania. Rozbudował armię i umocnił flotę. Poparł również politykę ekspansji francuskiej w Afryce i Ameryce Środkowej oraz rozpoczął proces mający na celu rozwój handlu i manufaktur. Richelieu utworzył też Akademię Francuską w 1635 r. i był mecenasem sztuki. W gospodarce realizował politykę merkantylistyczną, gdzie koszty przekształceń politycznych i gospodarczych przerzucono na społeczeństwo, które płaciło coraz większe podatki. Od 1614 r. nie zwoływano już Stanów Generalnych. Hugenoci stracili swoje twierdze, zlikwidowano spiski arystokracji i skonfiskowano ich dobra. Ukrócono działalnośc anarchii szlacheckiej i zakazano pojedynkowania się, a złamanie zakazu groziło śmiercią.

Richelieu zapisał się on w historii jako surowy i ambitny kardynał, który przyczynił się do scentralizowania władzy królewskiej. Mówiło się, że władze we Francji tak naprawdę sprawował nie król, lecz on.

Podobne wypracowania do Kardynał Richelieu - biografia, działalność