Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Feliks Dzierżyński - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Feliks Dzierżyński urodził się 30 sierpnia 1877 roku w Oziembłowie i zmarł 20 lipca 1926 roku w Moskwie. Lata młodości spędził w Wilnie. Uznawany jest on za jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci związanych z polityką. Zawiązany był zarówno z ruchem komunistycznym, jak i socjalistycznym. W związku z jego osobą powstało wiele legend, nadano mu kilka znaczących przydomków. Powszechnie nazywano go „Czerwonym katem”, „Żelaznym Feliksem”, czy też „Krwawym Feliksem”. Był założycielem wielu znanych z okrucieństwa oddziałów służb bezpieczeństwa i służb specjalnych - między innymi Objedinionnoje Gosudarstwiennoje Politiczeskoje Uprawlenije (OGPU), czyli Zjednoczonego Państwowego Zarządu Politycznego.

Feliks Dzierżyński urodził się jako syn Edmunda Dzierżyńskiego (polskiego szlachcica) oraz Heleny z Januszewskich. Oboje rodzice byli bardzo wykształceni. Ojciec Feliksa z zawodu był nauczycielem - uczył matematyki i fizyki, jego matka była poliglotką, uwielbiała nowinki muzyczne i literackie. Sam Feliks miał liczne rodzeństwo, bo aż pięcioro braci oraz trzy siostry. Po śmierci ojca w roku 1882 matka wraz z dziećmi przeniosła się do Wilna, gdzie Feliks miał skończyć naukę. Nie lubił języka rosyjskiego, za to najlepiej szło...

Podobne wypracowania