Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cud gospodarczy w Polsce, czyli życie na kredyt. Polska za czasów Edwarda Gierka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dekada lat 70-tych w Polsce określana jest również, jako okres budowy „drugiej Polski” przez Edwarda Gierka. Zwłaszcza pierwsza połowa jego rządów jawiła się jako czas „cudu gospodarczego”. Widoczne efekty nowej polityki wpływały na przekonanie coraz większej rzeszy ludzi, że troską nowych władz jest zapewnienie obywatelom powszechnego dobrobytu.

Przede wszystkim skupiono się na rozwoju przemysłu. Olbrzymie nakłady kierowane na ten sektor przełożyły się na powstanie m.in. Huty „Katowice” w Dąbrowie Górniczej, Portu Północnego w Gdańsku, kopalni węgla kamiennego w Zagłębiu Lubelskim, kopalni węgla kamiennego w Bełchatowie czy elektrowni „Kozienice” i „Dolna Odra”. W celu lepszej komunikacji miedzy poszczególnymi, kluczowymi dla kraju punktami, zadbano o rozbudowę infrastruktury drogowej (droga szybkiego ruchu Warszawa-Katowice, Trasa Łazienkowska) oraz kolejowej (Centralna Magistrala Krajowa). Również na początek lat 70-tych datowany jest początek funkcjonowania fabryki Fiata w Bielsku Białej i Tychach czy rafinerii w Gdańsku.

 Jako że skok ten miał być odczuwalny bezpośrednio przez obywateli znacząco poszerzono ofertę sektora usługowego – coraz więcej...

Podobne wypracowania