Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jugosławia - serbski nacjonalizm

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jugosławia to państwo o bogatej historii i tradycji. W momencie kiedy pojawiły się problemy etniczne i narodowościowe uwidocznił się również serbski nacjonalizm. Nacjonalizm serbski spowodowany był w dużej mierze poczuciem wyższości Serbów nad innymi sąsiadującymi państwami, zwłaszcza w sytuacji kiedy zmarł Tito.

Serbowie rozpoczęli bardzo agresywną politykę nacjonalistyczną. W dużej mierze odpowiedzialni za serbski agresywny nacjonalizm są komuniści, którzy po upadku ZSRR zaczęli stopniowo przekształcać się w nacjonalistów, wykorzystując przy tym tendencje i nastroje społeczne Serbów. Milośević zwrócił się w stronę nacjonalizmu by uzyskać pełne poparcie Serbów i władzę. Nacjonalizm serbski zwrócił się głównie przeciwko Albańczykom i Chorwatom. W tych pierwszych rzeczywiście widział zagrożenie etniczne i zgodnie z zasadą ksenofobii obawiał się innych i obcych, natomiast drudzy – Chorwaci stanowili dla Serbów zagrożenie w formie militarnej. Chorwaci byli waleczni i nieugięci. Serbski nacjonalizm nabiera rozmachu za czasów Milośevića który sprytnie wykorzystuje nastroje społeczeństwa serbskiego i realizuje swoją politykę władzy.

Dochodzi do krwawych konfliktu, morderstw i czystek...

Podobne wypracowania