Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leonid Breżniew - rządy - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dojście Leonida Breżniewa do władzy dokonywał się na fali krytyki Nikity Chruszczowa. I sekretarz obarczany był winą zarówno za dramatyczny stan radzieckiej gospodarki, jak i za porażki na arenie międzynarodowej. Wkrótce okazać się miało, że również i jego następca nie będzie kojarzony z sukcesami.

Priorytetem dla Breżniewa od momentu mianowania na sekretarza generalnego było otoczenie się swoimi sojusznikami. Ludzie nieprzychylni lub wzbudzający jakiekolwiek podejrzenia zostawali zastępowani. Rzecz jasna, w przeciwieństwa do czasów stalinizmu, zachowywali oni życie. Kulminacją tego procesu było objęcie, w 1977 roku, funkcji przewodniczącego Prezydium Rady Najwyższej ZSRR, przy jednoczesnym pozostawaniu na stanowisku sekretarza generalnego. Od tego momentu Breżniew skupił już niemal pełnię władzy w kraju.

Jednocześnie kraj ten pogrążał się w stagnacji. Związek Radziecki zupełnie nie potrafił wykorzystać pomyślnej koniunktury, jaka ukształtowała się w latach 1971-1976. Wytwory niemodernizowanej gospodarki nie mogły być konkurencyjne na rynkach zachodnioeuropejskich. Ludzi odpowiedzialni za tę sferę byli już osobami leciwymi, wychowanymi w czasach wojny. Nie mieli więc pojęcia i nie rozumieli zmian dokonujących się w światowej ekonomii....

Podobne wypracowania