Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rafael Santi - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rafael Santi (wł.: Rafael Sanzio) był najmłodszym z wielkiej trójcy dojrzałego renesansu obok Michała Anioła i Leonarda da Vinci. Na świat przyszedł w 1483 roku w Urbino, jako syn malarza Giovanniego Santi, który zapoznał go z wiedzą na temat technik malarskich oraz Marii di Ciarla, córki kupca.

Młodość spędził w rodzinnym miasteczku, a na dworze Federiga II da Montefeltro, gdzie służył jego ojciec, miał styczność z dziełami mistrzów malarstwa takimi jak Paolo Cello, Luca Signorelli, Francesco di Georgio czy Hieronim Bosch. Po ukończeniu siedemnastego roku życia osierocony przez rodziców Rafael został wysłany przez wuja, Simone Ciarla na naukę do pracowni Pietro Perugia do Perugii. Santi spędził tam cztery lata, w którym to czasie wykrystalizował się jego talent. Wierny początkowo szkole Perugia głoszącej konieczność przejrzystości obrazu i ascetyzm przestrzeni, zmieniał stopniowo swój styl, nasycając go tradycyjnymi motywami.

W 1500 roku powierzono młodemu artyście funkcję malarza cechowego miasta Urbino, pracował m.in. przy dekoracji kościoła św. Franciszka i przy zdobieniu biblioteki w Sienie.

Jesienią 1504 roku dojrzały już artystycznie Rafael protegowany przez księżną Montefeltro niejakiemu Gonfaloniere...

Podobne wypracowania