Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Barbara Radziwiłłówna - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Barbara Radziwiłłówna urodziła się 6 grudnia 1520 roku w Wilnie, chociaż historycy spierają się, że prawdziwą datą urodzin królowej mógł być 6 grudnia roku 1523. Zmarła przedwcześnie 8 maja 1551 roku w Krakowie.

Przyszła królowa Polski pochodziła z zamożnego rodu litewskiego Radziwiłłów. Jej ojcem był Jerzy Radziwiłł herbu „Trąby” – wielki wódz i polityk, hetman wielki litewski. Jej matką była Barbara Kolanka (Barbara Kołówna/Barbara z Kolów), która słynęła przede wszystkim z urody.

Uważana była za kobietę piękną. Pisano o niej: „była słusznego wzrostu, smukła, jej szczupła talia kontrastowała z szerokimi biodrami”, „niezbyt wielka owalna twarz, ciemne, wielkie, otoczone gęstymi rzęsami oczy, nad którymi rysowały się wąskie, lekko łukowate brwi. Czoło jej było wysokie, nieco wypukłe, a usta niewielkie o wyraźnie wykrojonych, dość pełnych wargach. Pod nimi kryły się dwa rzędy równych, lśniących bielą zębów”.

Ponoć jej największą kobiecą słabością były stroje, klejnoty, naszyjniki, szafiry i pierścionki. Z upodobaniem nosiła biżuterię i inne dodatki, które podkreślały naturalne piękno jej urody.  

Wyszła za...

Podobne wypracowania