Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hans Arp - biografia, życiorys

Hans Arp ( znany też jako Jean Arp) urodził się 16 września 1887 roku w Strasburgu. Jego matka była Francuzką, zaś ojciec Niemcem. Artysta przyszedł na świat tuż po wojnie francusko-pruskiej.

Mężczyzna był wybitnym malarzem, grafikiem i rzeźbiarzem. Pisywał również poezję. W roku 1904 przeniósł się ze Strasburga do Paryża. Wcześniej, w swoim rodzinnym mieście uczęszczał na wykłady do Instytutu Inżynierii. Kiedy przybył do Paryża zainteresował się poezją. W roku 1904 po raz pierwszy opublikował swoją poezję. Pragnął kształcić się dalej i kontynuować rozpoczętą naukę. W latach 1905-1907 studiował w Weimarze, natomiast w roku 1908 powrócił do Paryża i zdecydował się na studia w Academie Julian. Podróżując po świecie (między innymi był w Szwajcarii) poznawał wybitnych artystów i przedstawicieli sztuki. Pod ich wpływem kształtowały się jego poglądy dotyczące twórczości.

W Paryżu poznał Pabla Picassa, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa i sztuki abstrakcyjnej. W roku 1915 udał się do Zurychu. Źródła historyczne podają, iż miała to być ucieczka przed właśnie rozpoczętą wojną światową. W mieście tym Hans Arp razem z Hugo Ballem i innymi zwolennikami abstrakcji założył nocny klub, gdzie rozmawiano między innymi o sztuce ( Cabaret Voltaire). To właśnie w tym miejscu świata swoje początki miał jeden z najbardziej popularnych nurtów w sztuce, a mianowicie dadaizm. Artysta zaczął tworzyć dzieła zgodne z założeniami dadaizmu. Ruch ten zakładał dowolność wyrażania twórczego, zerwanie z tradycją, absurd, wykorzystywanie przedmiotów użytku codziennego jako inspirację, rozmaitość form, różnorodność.

W roku 1915 artysta stworzył swoje pierwsze abstrakcyjne dzieła. Później zaangażował się także w nurt surrealistyczny, który polegał na burzeniu logicznego obrazu świata, zerwaniu z tradycjami i klasycyzmem. W roku 1925 Hans Arp razem z surrealistami wziął udział w paryskiej wystawie obrazów. Za swoją twórczość otrzymał w Wenecji nagrodę w roku 1954. Jednocześnie nie zapomniał o drugiej, bardzo ważnej dla niego pasji, poezji. W między czasie nadal pisywał i współpracował z takimi czasopismami jak : Merz, Mecano, La Revolution surrealiste.

Hans Arp zmarł 7 czerwca 1966 roku w Bazylei (Szwajcaria).

Podobne wypracowania do Hans Arp - biografia, życiorys