Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Józef Bem - biografia, zyciorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Józef Zachariasz Bem przyszedł na świat w Tarnowie, dnia 14 marca 1794 r. Był synem Andrzeja Bema – adwokata oraz Agnieszki z Gołuchowskich. Dwa lata po narodzinach potomka, rodzina przeniosła się do Krakowa.

Już w wieku 15 lat Józef Bem wstąpił do wojska, dokładniej do armii Księstwa Warszawskiego. Zaledwie rok później otrzymał stopień podporucznika po półrocznej nauce  w Elementarnej Szkole Artylerii i Inżynierów w Warszawie (wcześniej uczęszczał do I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie).                  

W latach 1812–1813 brał udział w północnej kampanii Napoleona. Wałczył tam m. in. obronie Gdańska, zyskał wtedy stopień porucznika i został odznaczony krzyżem kawalerskim Legii Honorowej. Po klęsce Napoleona służył w armii Królestwa Polskiego (już jako kapitan). W tym czasie wykładał również teorię artylerii w szkole zimowej i prowadził doświadczenia nad racami kongrewskimi. Podczas jednego z takich badań został bardzo dotkliwie poparzony, nie przerwało to jednak jego kariery. Wyniki swojej pracy naukowej ogłosił w pracy „Doświadczenia z racami kongrewskimi”.

Jego...

Podobne wypracowania