Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna Niemiec z ZSRR w latach 1941-1943

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nazizm oraz komunizm był dwiema ideologiami, które wzajemnie się zwalczały już od lat 30. XXwieku. Chwilowy sojusz pomiędzy ZSRR, a hitlerowskimi Niemcami, który został zawiązany 23 sierpnia 1939 roku musiał siłą rzeczy w pewnym momencie zostać zerwany. Kwestią było tylko to, kto pierwszy złamie porozumienia i zaatakuje przeciwnika.

Dzięki pokonaniu Francji, w czerwcu 1940 Hitler uległ przekonaniu, że nie zagraża mu już żadne państwo europejskie. Pozostawał jeszcze problem Wielkiej Brytanii, ale była ona osamotnionym krajem, który według zapewnień niemieckiej generalizacji już niedługo ulegnie pod naporem Luftwaffe. Tym samym przywódca III Rzeszy uznał, że należy wreszcie skierować swe wojska przeciwko Stalinowi. Początkowo planowano uderzyć na ZSRR w maju 1941 roku, ale sytuacja na Bałkanach wymusiła przesunięcie terminu na czerwiec. Hitlerowskie Niemcy zaczęły koncentrować ogromne ilości sprzętu oraz żołnierzy w rejonach graniczących z republikami radzieckimi. Ufano, że idea blitzkriegu po raz kolejny się sprawdzi i pokonanie sowietów nastąpi przed nastaniem srogiej rosyjskiej zimy. Bardzo istotny był element zaskoczenia, dlatego też ciągle starano się zapewniać ZSRR o trwałości wspólnego porozumienia. Mimo dochodzących do rządu...

Podobne wypracowania