Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charles Perrault - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kto z nas nie zna Czerwonego Kapturka, Śpiącej Królewny czy Kopciuszka? Bajki te, tak silnie wpisane w nasze dzieciństwo, jak i w światową kulturę w ogóle, wielokrotnie adaptowane, ekranizowane i tłumaczone na większość języków świata, stworzył Charles Perrault.

Ten francuski pisarz barokowy urodził się 12 stycznia 1628 w Paryżu. Zapisał się w historii dzięki zbiorowi dla dzieci „Baśnie Babci Gąski” (fr. „Contes de ma Mere l'Oye”)  wydanemu w 1697 (w roku 1961 utwór ten został wydany w Polsce) i uważanemu dziś za arcydzieło klasyki literatury dla najmłodszych. Znaleźć tu można inspiracje zaczerpnięte z tradycji ludowej. Nie wszyscy wiedzą, że dzieła te, pisane pierwotnie dla salonów francuskich, pełne były okrucieństwa i erotyzmu, a do dzieci docierały w wersji ocenzurowanej i uproszczonej, nierzadko już w formie cudzych adaptacji. Poza wymienionymi wyżej tytułami w zbiorze tym znalazły się takie znane dzieła jak: „Kot w butach”, „Tomcio paluch”, „Sinobrody”, „Wróżki”, „Ośla skórka” oraz „Knyps z czubkiem”. Znane jest wydanie „Baśni Babci Gąski” z roku 1867 ozdobione rycinami Gustawa Dore – słynnego ilustratora,...

Podobne wypracowania