Piotr Skarga „Kazania sejmowe” - motywy literackie w „Kazaniach sejmowych”. Opracowanie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
„Kazania sejmowe” Piotra Skargi to nie tylko traktat publicystyczny zawierający pouczenie, ale i utwór literacki bogaty w motywy literackie. Kaznodzieja wzbogaca i urozmaica treść kazań, ale i uwrażliwia czytelnika-odbiorcę na ich estetykę. W tym celu Piotr Skarga sięga po najbardziej znane motywy, m. in. matki-ojczyzny czy ojczyzny jako tonącego okrętu.
Pierwszym najbardziej charakterystycznym motywem, jaki w swoich kazaniach umieszcza kaznodzieja jest motyw ojczyzny-matki. Dla obywatela jako pierwsza i najważniejsza powinna być zawsze jego ojczyzna. To ona dała swoim obywatelom wszystko, a teraz kiedy sama potrzebuje pomocy, nie ma wokół niej nikogo, kto z tą pomocą by jej przyszedł. Motyw ten szczególnie wyeksponowany jest w kazaniu wtórym „O miłości ku ojczyźnie i o pierwszej chorobie Rzeczypospolitej, która jest z nieżyczliwości ku ojczyźnie”.
Skarga opowiada o tym, w jak ciężkiej sytuacji znalazła się Rzeczpospolita. Miotają nieustanne spory i podziały. Matka żąda całą sobą zadośćuczynienia za to, co dała swoim dzieciom – obywatelom. Ochroniła przed herezją, zachowała wiarę katolicką, jest ostoją polskich wartości i tradycji, to „komora” cnót, najwyższe sacrum. Teraz, kiedy ginie podzielona, nie ma nikogo, kto stanąłby na wysokości zadania i pomógł jej bezinteresownie. Ludzie troszczą się jedynie o siebie, nie przejmując się sytuacją, w jakiej znalazła się z tego powodu ich ojczyzna.
Kolejnym motywem występującym w „Kazaniach sejmowych” jest motyw ojczyzny – tonącego okrętu. Rzeczypospolita upada toczona wieloma chorobami, takimi jak zazdrość, nienawiść, niezgoda, brak solidarności. Polska to okręt, który na swoim pokładzie przewozi tradycje i wszystkich obywateli. Ci jednak, zamiast ratować ojczyznę, ochraniają jedynie własne dobra, najwyraźniej nie zdając sobie sprawy z tego, że ich dobra utoną, jeżeli cała ojczyzna pójdzie na dno. Motyw okrętu kojarzyć się powinien z ostoją, dobrobytem, schronieniem. Taka według Piotra Skargi jest ojczyzna. Należy ją za to szanować i pomagać w każdej chwili. Nie można troszczyć się jedynie o własne dobro, bo to może zgubić całą ojczyznę.
Bardzo ważnym motywem w zbiorze „Kazań sejmowych” są nawiązania i odwołania do sytuacji biblijnych. Jest to po części zabieg stylistyczny jeszcze z czasów średniowiecza, kiedy to popularne były egzempla. Kazania wygłaszano, po czym przywoływano przykłady z Biblii, aby potwierdzić słuszność tez zawartych w homiliach. Motyw ten stosuje również Piotr Skarga. Tak jak opowiada o tym, że ojczyznę trzeba miłować, odnosi się do Biblii i słów Chrystusa, który swoim słuchaczom nakazywał bezinteresowną miłość do ojczyzny.
Jeszcze innym ciekawym motywem jest motyw mądrości. Piotr Skarga podkreśla wagę mądrości w życiu każdego człowieka. Mądrość nie może być kojarzona z niczym, co złe. Jeżeli obywatel kieruje się mądrością, to jest obywatelem dobrym. Mądrość rodzi dobro, miłość i zgodę. Bez mądrości nie ma żadnego pożytku, a są jedynie swary i niezgoda. Mądrość jest zaletą nie tylko dobrego obywatela, ale i dobrego chrześcijanina. Mądrością można służyć innemu człowiekowi, ale i Bogu.
Podobne wypracowania do Piotr Skarga „Kazania sejmowe” - motywy literackie w „Kazaniach sejmowych”. Opracowanie
- Zbigniew Herbert - charakterystyka twórczości
- Henryk Sienkiewicz „Sachem” - Znaczenie sceny w cyrku - rozwiń temat w odwołaniu do noweli Sienkiewicza
- Charles Perrault - biografia, życiorys
- Biblia - Przypowieść o Kainie i Ablu – interpretacja, analiza
- Tadeusz Miciński - ekspresjonizm w twórczości Micińskiego
- Halina Poświatowska „Jestem Julią” - interpretacja i analiza wiersza
- Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” - charakterystyka Janka Bohatyrowicza
- Maria Kownacka „Plastusiowy pamiętnik” - opracowanie utworu
- Jan Chryzostom Pasek „Pamiętniki” - znaczenie literackie i historyczne „Pamiętników”
- Teatr średniowieczny – cechy, budowa, charakterystyka. Typy teatru średniowiecznego
- Literackie portrety matek - opracowanie zagadnienia
- Adam Mickiewicz „Pani Twardowska” - interpretacja i analiza ballady
- Adam Mickiewicz „Przyjaciele” - streszczenie, interpretacja bajki
- Adam Mickiewicz „Dziady” cz. III jako dramat o władzy i jej wynaturzeniach. Opracowanie
- Czy świat można naprawić uśmiechem? - rozprawka
- Jan Kochanowski „Odprawa posłów greckich” - opracowanie, interpretacja
- Juliusz Słowacki „Smutno mi, Boże” - czy „Smutno mi, Boże” jest typowym przykładem hymnu? Uzasadnij, odwołując się do przykładów
- Jean Jacques Rousseau - biografia, życiorys
- Ernest Hemingway „Stary człowiek i morze” - kartka z pamiętnika Santiago. Napisz
- George Orwell „Rok 1984” - Motyw buntu w utworze „Rok 1984” Orwella - opracowanie