Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Don Kichot z La Manczy” - „Don Kichot” - Satyra na średniowieczne romanse rycerskie czy opowieść o tragizmie człowieka, który nie godził się z rzeczywistością?

Romanse rycerskie to utwory opiewające niezwykłe przygody oraz miłość do damy serca, które przeżywali rycerze. Wyruszali oni w wędrówki, aby stawać do walki w obronie słabych i uciśnionych, czym chcieli zaskarbić sobie przychylność ukochanych kobiet i wieczną sławę. Powstawały głównie w XV i XVI wieku. Ich treść obfitowała w awanturnicze potyczki,  osadzone w baśniowej i fantastycznej scenerii. Najsłynniejsze chansons de geste to opowieści o królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu czy dzieje Tristana i Izoldy.

Biorąc pod uwagę cechy tego gatunku, myślę, że możemy zaliczyć opowieść o Don Kichocie do romansu rycerskiego. Pojawia się jednak pytanie: czy w całości spełnia on zamierzenia jego kryteria? Wędrujący szlachcic co prawda przeżywa przygody, w których broni słabszych. Dzieje się tak wtedy, kiedy ratuje biednego i bitego parobka, wyzywa mulników, którzy nie chcieli sławić piękna Dulcynei, na pojedynek, oswobadza zbirów prowadzonych na galery czy walczy z bukłakami wina i wiatrakami. Czyni to wszystko, aby pomóc biednym i przysporzyć chwały sobie oraz damie swego serca. Wszystko nosi znamiona cudowności, baśniowości i jest magiczne. Wydaje się więc, że nie ma problemu z uznaniem powieści Cervantesa...

Podobne wypracowania