Św. Paweł - charakterystyka
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Święty Paweł z Tarsu nazywany jest często Apostołem Narodów ze względu na liczne podróże misyjne po całym świecie, jakie odbył od czasu przejścia na wiarę chrześcijańską. Urodził się bowiem w rodzinie żydowskiej posiadającej obywatelstwo rzymskie, w środowisku popierającym sektę faryzeuszy, którzy nie uznawali nauk Jezusa i zwalczali Jego wyznawców. W młodości był obecny przy ukamienowaniu św. Szczepana, a nawet w pewnym sensie wziął w nim udział, pilnując szat oprawców, później zaś sam czynnie włączył się w prześladowania chrześcijan, uznając, że jedyną prawomocną wiarą w Boga jest judaizm.
Jego przemiana nastąpiła w drodze do Damaszku, gdzie Bóg objawił mu się w postaci oślepiającej światłości i głosu oskarżającego go o swoje prześladowanie. Paweł zrozumiał wtedy nauki Chrystusa, które złożyły się na nowotestamentową wizję Najwyższego jako miłosiernego Ojca, nie wymagającego już od swoich wyznawców wiernej, pełnej bogobojnego strachu służby, ale życia w łasce i miłości.
Dostąpiwszy światłości, Paweł zaczął podróżować i nauczać innych, tłumacząc im ofiarę Chrystusa i jej znaczenie dla ludzkości. Prowadził również nieustanny dialog z wyznawcami judaizmu, poszukując płaszczyzny porozumienia i wspólnoty, której podstawą była przecież wiara w tego samego, choć nieco inaczej postrzeganego Boga. Okazał się o tyle szczególnym na tle innych apostołów, że wędrował często do krajów bardzo oddalonych od zasięgu oddziaływania chrześcijaństwa i tłumaczył nową religię ludziom, którzy nigdy wcześniej nie mieli z nią styczności. Podjął w tym celu trzy wielkie wyprawy misyjne, wziął również udział w soborze, jaki w pierwszym wieku naszej ery miał miejsce w Jerozolimie. Prowadzone przez niego działania zaowocowały licznymi nawróceniami, często spotykały się jednak z krytyką – ze strony pogan lub konserwatywnych Żydów – a nierzadko Paweł musiał płacić za głoszoną przez siebie wiarę prześladowaniami, jakie wcześniej sam stosował wobec chrześcijan. Był wielokrotnie bity, przepędzany i więziony, z ogromną wytrwałością kontynuował jednak swoją misję.
Po powrocie do Jerozolimy z trzeciej podróży Paweł został oskarżony o zbezczeszczenie świątyni poprzez wprowadzenie do niej Greka. Spędził w więzieniu kilka lat, na koniec zaś, pomimo, iż został uniewinniony przez sąd, został zamordowany przez pchnięcie mieczem. Tradycyjnie podaje się, że jego męczeńska śmierć nastąpiła w tym samym czasie, co ukrzyżowanie św. Piotra, dlatego pamiątka obu świętych jest obchodzona tego samego dnia kalendarza liturgicznego.
O biografii św. Pawła dowiadujemy się głownie z Dziejów Apostolskich, a także ze zbioru jego trzynastu listów, wchodzących w skład Nowego Testamentu.
Podobne wypracowania do Św. Paweł - charakterystyka
- Antoni Czechow „Kameleon” - opracowanie
- Zofia Nałkowska „Granica” - główne wątki powieści. Motyw miłości, obraz miłości w „Granicy” Nałkowskiej. Opracowanie
- Witold Gombrowicz „Trans-Atlantyk” - kpina z ojczyzny w „Trans-Atlantyku” Gombrowicza
- List do Edypa - Napisz list do Edypa, w którym poprzesz jego postępowanie lub je potępisz
- Zofia Kossak-Szczucka „Pożoga” - teodycea w „Pożodze” Kossak-Szczuckiej. Opracowanie
- Jan Twardowski „Matka dla wszystkich” - interpretacja i analiza wiersza
- Gałczyński „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte” - interpretacja i analiza wiersza
- Tadeusz Różewicz „List do ludożerców” - interpretacja i analiza wiersza
- Adam Mickiewicz „Burza”, „Stepy akermańskie” - interpretacja i analiza porównawcza sonetów
- Motyw drogi w literaturze - opracowanie
- Jan Matejko „Stańczyk” - opis, intepretacja obrazu
- Frances Hodgson Burnett „Mała księżniczka” - Rozwiń zdanie „Uczciwość i dobre serce to największy skarb” w kontekście książki
- Wątek romantyczno-przygodowy w „Potopie” Henryka Sienkiewicza
- „Don Kichot z La Manczy” - „Don Kichot” - Satyra na średniowieczne romanse rycerskie czy opowieść o tragizmie człowieka, który nie godził się z rzeczywistością?
- Maria Kownacka „Kajtkowe przygody” - motyw wsi - opracowanie
- Umberto Eco „Imię róży” - motyw herezji i inkwizycji - opracowanie
- Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród” - list Colina do ojca. Napisz list
- Zbigniew Herbert - charakterystyka twórczości
- Henryk Sienkiewicz „Sachem” - Znaczenie sceny w cyrku - rozwiń temat w odwołaniu do noweli Sienkiewicza
- Charles Perrault - biografia, życiorys