Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Umberto Eco „Imię róży” - motyw herezji i inkwizycji - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Umberto Eco osadził akcję swojej powieści w mrocznej epoce średniowiecza. Tłem dla prowadzonego przez Wilhelma z Baskerville śledztwa, są wydarzenia historyczne takie jak działanie świętego officjum, czy walka papiestwa z cesarstwem o dominację w Europie. Obraz inkwizycji surowo karzącej wszelkie przejawy herezji jest zdecydowanie negatywny. Uosobieniem tej idei jest Bernard Gui, jeden z czołowych inkwizytorów, bohater powieści i zarazem postać autentyczna.

Akcja „Imienia róży” toczy się w roku 1327, kiedy to wciąż żywy jest ostry konflikt miedzy papieżem Janem XXII a królem niemieckim, Ludwikiem IV Wittelsbachem. Nie chcąc dopuścić do umocnienia się władzy cesarskiej, papież utrudniał starania Ludwika zmierzające do zdobycia korony. W tym celu posłużył się między innymi oskarżeniami o herezję i ogłosił ekskomunikę niemieckiego władcy. Z kolei Ludwik IV podważał prawowierność papieża i w tym celu zwołał sobór. Te konflikty między najpotężniejszymi władcami niewątpliwie negatywnie wpływały na sytuację kościoła. Władza papieska niewiele się różniła od władzy  świeckich królów, dążących do poszerzania strefy swych wpływów.

Inkwizycja w „Imieniu róży” ukazana została przede wszystkim...

Podobne wypracowania