Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Świat Hellenów - Hellenowie (pochodzenie nazwy)

Pierwotna nazwa Hellenów odnosiła się do małego plemienia żyjącego na terytoriach południowej Tesalii, jednakże od VII wieku p.n.e. zaczęli się tak nazywać wszyscy Grecy świata starożytnego (późniejsze nazwy „Grecy” i „Grecja” nadali im Rzymianie).

Hellenowie zamieszkiwali południową część Półwyspu Bałkańskiego i choć ogółowi swego ludu przydali nazwę „państwa helladzkiego”, to wszystkich mieszkańców starożytnej Grecji łączyła wspólnota języka, wiara w tych samych bogów, podobne mity i mitologia. Mimo wielu podobieństw trudno mówić jednak o jednolitym państwie greckim. Poszczególne miasta rozwijające się na tym terenie ze względu na góry, trudność podróży, a poprzez to komunikowania się, tworzyły odrębne struktury, przekształcając się w polis, czyli państwa-miasta. Nierzadko prowadziły one ze sobą liczne spory, które często przeradzały się w konflikt zbrojny.

Ze względu na wspomniane już warunki naturalne – górzystość półwyspu Bałkańskiego – Hellenowie w niewielkiej mierze zajmowali się rolą. Zboża takie jak proso, jęczmień czy pszenica były uprawiane w małym stopniu. Zdecydowanie częściej można było napotkać wówczas...

Podobne wypracowania