Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Świat Hellenów - Hellenowie (pochodzenie nazwy)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pierwotna nazwa Hellenów odnosiła się do małego plemienia żyjącego na terytoriach południowej Tesalii, jednakże od VII wieku p.n.e. zaczęli się tak nazywać wszyscy Grecy świata starożytnego (późniejsze nazwy „Grecy” i „Grecja” nadali im Rzymianie).

Hellenowie zamieszkiwali południową część Półwyspu Bałkańskiego i choć ogółowi swego ludu przydali nazwę „państwa helladzkiego”, to wszystkich mieszkańców starożytnej Grecji łączyła wspólnota języka, wiara w tych samych bogów, podobne mity i mitologia. Mimo wielu podobieństw trudno mówić jednak o jednolitym państwie greckim. Poszczególne miasta rozwijające się na tym terenie ze względu na góry, trudność podróży, a poprzez to komunikowania się, tworzyły odrębne struktury, przekształcając się w polis, czyli państwa-miasta. Nierzadko prowadziły one ze sobą liczne spory, które często przeradzały się w konflikt zbrojny.

Ze względu na wspomniane już warunki naturalne – górzystość półwyspu Bałkańskiego – Hellenowie w niewielkiej mierze zajmowali się rolą. Zboża takie jak proso, jęczmień czy pszenica były uprawiane w małym stopniu. Zdecydowanie częściej można było napotkać wówczas...

Podobne wypracowania