Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gruba kreska Mazowieckiego - omówienie tematu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Gruba kreska to zwrot polityczny, slogan, zwrot retoryczny Tadeusza Mazowieckiego, który został użyty po raz pierwszy podczas sejmowego expose w 1989 roku. W momencie kiedy nastąpiła zmiana ustroju, wypowiedź Mazowieckiego miała oddawać charakter jego reform.

Wypowiedź Mazowieckiego brzmiała następująco:
„Rząd, który utworzę, nie ponosi odpowiedzialności za hipotekę, którą dziedziczy. Ma ona jednak wpływ na okoliczności, w których przychodzi nam działać. Przeszłość odkreślamy grubą linią. Odpowiadać będziemy jedynie za to, co uczyniliśmy, by wydobyć Polskę z obecnego stanu załamania.”

Interpretacja słów Mazowieckiego jest dzisiaj bardzo zróżnicowana, historycy dopatrują się w niej próby usprawiedliwienia starego systemu politycznego z jednoczesnym umyciem rąk przez nowy rząd. Zarzucano Mazowieckiemu, że chce uciec od spraw najpilniejszych - rozliczenia starego systemu.

Dla Tadeusz Mazowieckiego to wyrażenie określało charakter nowego rządu, który był całkowicie i zgoła odmienny od dotychczasowej władzy politycznej w Polsce. Mazowiecki chciał podkreślić innowacyjność i demokratyczny charakter jego rządu. Przeciwnicy Mazowieckiego zarzucali mu, że premier nie chce rozliczać poprzedniego...

Podobne wypracowania