Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rodzina wielopokoleniowa - definicja, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rodzina jest podstawową grupą społeczną i pełni bardzo ważne role w społeczeństwie, m.in. przygotowuje młode pokolenie do sprawnego funkcjonowania w nim. Należy jednak zwrócić uwagę, że choć funkcje rodziny pozostają względnie niezmienne, a sama instytucja rodziny istnieje prawie tak długo, jak istnieje społeczeństwo, to kształt rodziny zależy silnie od następujących w społeczności przemian. Współczesna rodzina wygląda inaczej niż rodzina sprzed kilkudziesięciu lat: dominuje model nuklearny – rodzice z jednym lub dwojgiem dzieci, natomiast jeszcze do niedawna powszechnie spotykanym modelem rodziny była rodzina wielopokoleniowa.

Opisana sytuacja dotyczy przede wszystkim zachodnich krajów rozwiniętych, np. Polski, bowiem w uboższych krajach Afryki czy Azji model rodziny jest zupełnie inny niż w europejskim kręgu kulturowym.

Rodzina wielopokoleniowa wyróżnia się tym, że jedno gospodarstwo domowe tworzą trzy pokolenia: pokolenie dziadków (ze strony matki lub ojca), pokolenie rodziców i pokolenie dzieci.
 
Rodzina wielopokoleniowa ma kilka ważnych zalet: po pierwsze, zapewnia opiekę dziadków nad najmłodszym pokoleniem. Rodzice mogą spokojnie decydować się na posiadanie dzieci, mają bowiem pewność, że...

TAGI: rodzina

Podobne wypracowania