Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rodzina nuklearna - definicja, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rodzina nuklearna jest rodziną, na którą składają się dwa pokolenia – rodziców i dzieci (także adoptowanych). Tym samym, między członkami rodziny nuklearnej występują dwa typy więzi społecznych: więź małżeńska i więź rodzicielska. Rodzina nuklearna jest zwykle rodziną małą – współcześnie coraz częściej (choć oczywiście zależy to od danego społeczeństwa) spotykamy się z modelem rodziny typu 2+1 (dwoje rodziców i jedno dziecko) lub 2+2 (dwoje rodziców i dwoje dzieci).

Model rodziny nuklearnej rozpowszechnił się wraz ze zmianami społecznymi – emancypacją i karierą zawodową kobiet, wzrostem ich aspiracji. Przed modelem rodziny nuklearnej powszechnym typem była rodzina duża, wielopokoleniowa, w której małżeństwo i ich dzieci mieszkało z rodzicami jednego z małżonków. W takiej rodzinie sprawowana była nie tylko opieka nad dziećmi (zajmowali się tym dziadkowie w czasie pracy rodziców), ale także nad seniorami i pomoc w ich problemach związanych z wiekiem. Inną zaletą rodziny wielopokoleniowej była duża oszczędność kosztów – dwie rodziny zajmowały przecież jedno mieszkanie.

Mimo licznych zalet, rodzina wielopokoleniowa miała także pewne wady – przede wszystkim była bardzo mało mobilna,...

TAGI: rodzina

Podobne wypracowania