Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Burżuazja - definicja, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Etymologia słowa „burżuazja” wywodzi się z języka francuskiego, w którym oznaczała mieszczanina. Pierwotnie mieszczaństwem nazywano grupy społeczne, zamieszkujące miasta. Musieli oni potwierdzić swoje pochodzenie odpowiednimi papierami, wydawanymi w momencie narodzin. Pojęcie burżuazji można rozpatrywać w dwóch ujęciach. 

Burżuazja w ujęciu szerokim to termin historyczny, który początkowo określał wszystkich mieszkańców danego miasta. Przeszedł on proces stopniowego zawężania jego zakresu i od około XV wieku charakteryzował głównie wyższą klasę społeczną. W jej skład wchodzi ludzie bogaci, zamożni kupcy, bankierzy czy też przemysłowcy oraz zrzeszeni w cechach rzemieślnicy. Posiadali oni specyficzne cechy charakteru czy też sposoby zachowania, określone jako mieszczańska mentalność. Burżuazja stanowiła jakby pośredni szczebel pomiędzy klasą wyższą, czyli szlachtą, wywodzącą się z rodów arystokratycznych, w takim duchu wychowaną, oraz klasą niższą, reprezentowaną zazwyczaj przez ludzi biednych oraz zarabiających na swoje utrzymanie poprzez pracę zarobkową właśnie u przedstawicieli klas wyższych. Klasa średnia mocno odstawała od dwóch pozostałych klas społecznych. W przypadku Wielkiej Brytanii klasa mieszczaństwa...

Podobne wypracowania