Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kultura społeczna - definicja, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kultura społeczna, razem z kulturą duchową i materialną, składają się na całokształt kultury danej społeczności (można także wyróżnić kulturę fizyczną i polityczną), będącej zespołem wytworów materialnych i niematerialnych powstałych w wyniku rozmaitych okoliczności historycznych.
 
Pojęcie kultury społecznej odnosi się do wytworów niematerialnych, symbolicznych, które wiążą się z tradycją, normami i zasadami życia w społeczeństwie i moralnością. Kultura społeczna często jest uznawana za pewną pododmianę kultury duchowej, ponieważ jej wytwory dotyczą raczej rzeczy nienamacalnych.

Kultura społeczna, w tym zasady życia w społeczeństwie charakterystyczne dla danej zbiorowości, są wynikiem poszukiwania systemu reguł gwarantujących efektywne współżycie społeczne wszystkich członków, zapewniające m.in. zrealizowanie ról społecznych. Przykładem takiego elementu kultury społecznej jest zbiór zasad dotyczący starania się mężczyzny o żonę, polegający np. na tym, że musi on zdobyć sympatię i akceptację innych członków rodziny, przede wszystkim jej rodziców (co było bardzo ważne jeszcze w niedalekiej przeszłości – kilkadziesiąt lat temu).
 
Z drugiej strony kultura społeczna pełni...

Podobne wypracowania