Kultura - definicja. Typy kultur
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Kultura jest jednym z tych pojęć, które posiadają olbrzymią liczbę rozmaitych definicji akcentujących różne jej składniki czy aspekty. Przyjmując jedno z najszerszych wyjaśnień, można powiedzieć, że kultura jest całokształtem wytworów materialnych i niematerialnych danej społeczności, jakie powstały w wyniku wielu doświadczeń historycznych. Kultura nie jest jednak zjawiskiem jednorodnym, możemy bowiem wyróżnić wiele jej typów.
Jednym z podstawowych podziałów kultury jest podział na kulturę społeczną, duchową i materialną. Kultura społeczna zawiera w sobie zestaw norm społecznego zachowania, wzorów przebiegu stosunków społecznych – dotyczy ona zachowań człowieka w społeczeństwie.
Kultura duchowa natomiast, to wszelkie elementy kultury powstałe w ludzkim umyśle – wiedza, religia, poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o sens życia, sztuka, moralność, a także obyczaje człowieka.
Oba rodzaje kultur – duchowa i społeczna – należą do kategorii kultury niematerialnej. Aby jednak przetrwać, muszą być one przełożone na namacalne, fizyczne przedmioty. W ten sposób wyróżniamy także kulturę materialną, której przejawami jest wszystko to, czego możemy dotknąć: przedmioty codziennego użytku, budowle, pojazdy, wynalazki, a także obraz, rzeźba czy książka.
Innym podziałem kultury jest podział ze względu na poziom wytworzenia. Wyróżnić tu można: kulturę narodową będącą efektem pracy całego narodu, kulturę regionalną charakterystyczną dla społeczności zajmującej pewien geograficznie wyznaczony obszar, a także kulturę lokalną – właściwą dla danego miejsca.
Ze względu na rodzaj odbiorcy danej kultury wyróżniamy kulturę masową i kulturę wysoką. W przypadku kultury masowej (inaczej popularnej) odbiorca jest umasowiony – nie jest to indywidualny człowiek, ale duża grupa osób, która uczestnicząc w kulturze, pragnie zaspokoić własną potrzebę rozrywki. Kultura masowa cechuje się wysokim stopniem standaryzacji i uniwersalności, a jej główne przejawy to muzyka popularna, czy hollywoodzkie filmy. Ważną cechą kultury masowej jest także jej nastawienie na zysk.
Przeciwieństwem kultury masowej jest kultura wysoka skierowana do węższej grupy odbiorców, o nieco bardziej wyrafinowanych gustach i oczekiwaniach. Przykładami kultury wysokiej są spektakle teatralne, opery, koncerty filharmoniczne i inne, w których to odbiorca ma dopasować się do przekazu, a nie odwrotnie.
Podobne wypracowania do Kultura - definicja. Typy kultur
- Totalitaryzm - co to jest totalitaryzm? Definicja, cechy, przykłady
- Autorytaryzm - cechy, definicja, przykłady państw
- Administracja rządowa - definicja i charakterystyka administracji rządowej w Polsce
- Administracja państwowa a publiczna administracja - porównanie
- Administracja publiczna - definicja, cechy, cel działania administracji publicznej w Polsce
- Administracja państwowa - definicja, charakterystyka. Administracja państwowa w Polsce i jej organizacja
- Instytucje polityczne - definicja, charakterystyka, przykłady. Instytucje polityczne w Polsce
- Postkomunistyczny system polityczny - Postkomuna, postkomunizm - definicje, charakterystyka, przykłady
- Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej - treść, wyjaśnienie, interpretacja. Znaczenie i funkcje Karty Praw Podstawowych UE
- Państwo - Państwo regionalne - definicja, charakterystyka, przykłady
- Kultura materialna - definicja, przykłady, charakterystyka
- Kultura narodowa - cechy, definicja
- Kultura regionalna - przykłady, definicja
- Adaptacja - adaptacja społeczna - definicja, charakterystyka
- Anomia społeczna - ujęcie Durkheima i Mertona - charakterystyka
- Kultura społeczna - definicja, przykłady
- Stosunki społeczne - autoteliczność, autoteliczne stosunki społeczne - charakterystyka
- Poliandria - definicja, charakterystyka, przykłady
- Burżuazja w Anglii - charakterystyka, historia
- Poligamia - co to jest? Definicja, przykłady