Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Poliandria - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Poliandria jest odmianą poligamii (wielożeństwa), w której kobieta posiada więcej niż jednego męża (w przeciwieństwie do poligynii, gdzie to mężczyzna posiada większą ilość żon).
 
Zjawisko poliandrii było spotykane stosunkowo rzadko, ponieważ, o ile w przypadku poligynii mężczyzna może być jednocześnie ojcem kilku dzieci z różnych matek, o tyle w przypadku poliandrii nie tylko jest to niemożliwe, ale nawet dochodzi do zmniejszenia liczby ludności danej społeczności. Kilku mężczyzn, którzy mogliby być ojcami wielu dzieci, są małżonkami jednej kobiety, która może urodzić ograniczoną liczbę potomków.

Małżeński zwyczaj poliandrii był charakterystyczny dla niektórych społeczności, które zmuszone były żyć w niesprzyjających dla rolnictwa warunkach środowiskowych. Wtedy, by się utrzymać, w jednym gospodarstwie domowym musiało żyć kilku mężczyzn. Inną przyczyną poliandrii jest dążenie do niepodzielności ziemi między synów.
 
Przykładem społeczności, w której występowała poliandria jest społeczność Tybetu. Wyróżnić tutaj można dwa rodzaje poliandrii: braterską, w której jedna kobieta wychodzi za mąż za kilku mężczyzn, którzy są swoimi braćmi i dwupokoleniową – kobieta...

TAGI: rodzina

Podobne wypracowania