Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kultura a cywilizacja - porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Z socjologicznego punktu widzenia możliwe jest wyodrębnienie podziału na występowanie cywilizacji, rozumianej w sposób odmienny od pojęcia kultury. Badania nad tymi różnicami prowadziło wielu znamienitych znawców tematyki, co pozwoliło na różnorodne zdefiniowane pojęć.

Cywilizacja jako definicja w głównej mierze opiera się na występowaniu środków, wymyślonych i wykreowanych przez człowieka wraz z biegiem historii, mających na celu przede wszystkim zapobieganie negatywnym skutkom oddziaływania wpływu środowiska oraz zjawisk naturalnych na życie ludzkości. W ujęciu historycznym można wyodrębnić kilka występujących typów cywilizacyjnych, jednakże badacze nie są skłonni jednoznaczne wymienić występujące cywilizacje. To kwestia sporna, każdy z nich bowiem enumeratywnie wylicza liczbę cywilizacji według własnych kryteriów. Zgodnie z podziałem zastosowanym przez F. Konecznego można mówić o dwudziestu dwóch cywilizacjach, S. Huntington zaś wyróżnił ich dziewięć. Jednak z punktu widzenia zastosowania kryterium rozróżnienia cywilizacji i kultury, pojęcie cywilizacji wiąże się z zastosowaniem procesów usprawniających życie jednostki w ujęciu technicznym i naukowym, niezwiązanym z rozwojem...

Podobne wypracowania