Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stosunki społeczne - autoteliczność, autoteliczne stosunki społeczne - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stosunki społeczne to styczności, które człowiek nawiązuje zasadniczo w każdym momencie życia. Są to głównie relacje międzyludzkie, zawierające w sobie cechy łączące je z innymi. Bywają one określone w sposób wyraźny oraz mogą wywoływać określone reakcje otoczenia. Wynikają bezpośrednio z odgrywanych przez jednostki ról społecznych, posiadanych pozycji społecznych oraz są regulowane przez kontrolę społeczną. Łącznikiem pomiędzy co najmniej dwiema osobami w stosunku społecznym może być symbol lub przedmiot. Stosunki społeczne między jednostkami mają na celu wywołanie reakcji jednej ze stron wskutek zachowania się drugiej z nich. 

Stosunki społeczne można podzielić na wiele rodzajów i według bardzo zróżnicowanych kryteriów. Typologia w tym zakresie jest naprawdę obszerna. Dzielą się na formalne i nieformalne, pierwotne oraz nabyte, rozproszone i zogniskowane itp. Zgodnie z odpowiedzią na pytanie o przyczynę oraz celowość zawierania stosunków społecznych można zasadniczo wyodrębnić podział opierający się na dwóch skrajnych postawach. Jedną z nich jest podejście instrumentalne do stosunku z inna jednostką. Polega ono na zawieraniu ich w celu zrealizowania własnych potrzeb i jakiegoś celu w dziedzinie innej...

Podobne wypracowania