Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rodzina - definicja. Struktura rodziny, rodzaje rodzin

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rodzina jest najbardziej podstawową grupą społeczną, w której rodzi się i rozwija (ucząc się m.in. życia w społeczeństwie) prawie każdy człowiek.

Należy zaznaczyć, że rodzina może być rozpatrywana na poziomie trzech różnych płaszczyzn. Jako instytucja, jako grupa społeczna i jako pewien rodzaj systemu – organizacji społeczeństwa.

Spoglądając na rodzinę z instytucjonalnego punktu widzenia, członkowie poszczególnej rodziny odgrywają określone role społeczne – ojca, matki, dzieci i są połączeni stosunkiem małżeńskim i rodzicielskim.Jeśli natomiast na rodzinę popatrzymy przez pryzmat grupy społecznej, to należy zauważyć, że rodzina jest grupą osób, które połączone są ze sobą więziami społecznymi i emocjonalnymi oraz dzielą wspólne wartości.

Rodzina jest grupą społeczną, która, poza wspomnianą już socjalizacją młodego pokolenia, ma do spełnienia kilka istotnych funkcji. Należą do nich: funkcja prokreacyjna (rozrodcza), seksualna, ekonomiczna, opiekuńczo-zabezpieczająca, stratyfikacyjna (decyduje o statusie społecznym), rekreacyjna i kulturowa.

Ze względu na strukturę rodziny możemy wyróżnić kilka jej rodzajów. Mówimy o rodzinach małych  (nuklearnych), które są złożone...

TAGI: rodzina

Podobne wypracowania