Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Industrializacja - definicja, przykłady, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Industrializacja to proces, w wyniku którego społeczeństwo o korzeniach tradycyjnych zmienia się w społeczeństwo przemysłowe. Przyczyna tego stanu rzeczy jest stopniowe lub radykalne wprowadzanie gospodarki opartej na mechanizacji produkcji, która w dodatku rozwija się zgodnie z planem, powstałym jako rezultat stosowania metod zarządzania. W związku z procesem uprzemysławiania społeczeństwa, zwiększa się liczba populacji zatrudnionej w tym sektorze gospodarki, czas pracy ulega standaryzacji, a sama praca zostaje w sposób wyraźny podzielona między pracowników. 

Zasadniczo proces industrializacji społeczeństwa rozpoczął się w XVIII wieku w Anglii, jednakże generalnie rozkwit przeżywał od początku XIX wieku. W Polsce natomiast największe natężenie industrializacji można było zanotować w okresie powojennym, kiedy to rozwój gospodarki był kluczową kwestią dla odbudowy państwa. 

Proces industrializacji jest ściśle związany z procesem urbanizacji. Industrializacja zazwyczaj przebiega dość szybko, co skutkuje przyspieszonym wzrostem dochodu narodowego.

Do zalet procesu uprzemysławiania społeczeństwa niewątpliwie należy zaliczyć gwałtowny wzrost w sektorze produkcyjnym oraz powstawanie nowych miejsc pracy, takich...

Podobne wypracowania