Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Herbert Spencer - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Herbert Spencer urodził się w 1820 roku, zmarł natomiast w 1903 r. pochodził z Anglii. Nie wywodził się z bogatej rodziny, jego rodzice pochodzili z zaledwie niższej klasy średniej i byli bardzo religijni, jednak nie wywierali wielkiego nacisku na swego syna w sprawach wiary. Właśnie te kwestie okażą się jednymi z najważniejszych w późniejszych teoriach naukowca.

Na początku nic nie wskazywało na to, że będą interesowały go problemy ewolucji oraz antropologii. Młodzieniec uczył się bowiem przedmiotów technicznych i został inżynierem kolejowym w Londynie. W wieku dwudziestu kilku lat postanowił jednak oddać się w pełni swojemu powołaniu i zrezygnował z pracy na kolei. Zaczął w tym czasie pisać eseje oraz artykuły do różnych czasopism. Wyczuć można jego fascynację darwinizmem, chociaż jeśli chodzi o ten kontrowersyjny wówczas nurt, nie przyjmował jego założeń bezkrytycznie. Zamiast zwykłego darwinizmu – proponował filozoficzną teorię ewolucji.

Jeśli chodzi o liberalizm, którego także był zwolennikiem, uważał, że tylko wolność może obudzić w człowieku siły twórcze. Ze względu na silne oddziaływanie religijne w jego dzieciństwie, Spencer interesował się także kwestiami wiary z dowartościowaniem manizmu, a więc wiary w...

Podobne wypracowania