Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zygmunt Stary - panowanie

Jagiellonowie, biografia, Hołd pruski, historia Polski

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zygmunt urodził się w roku 1467, zmarł w 1548 roku. Podobnie jak w przypadku pozostałych synów Kazimierza Jagiellończyka, Zygmunt odebrał staranne wykształcenie, jak również przyzwyczajano młodego królewicza do skromnego życia, pozbawionego przepychu. W roku 1512 poślubił młodą Barbarę Zapolyę (urodzoną w 1495), z którą miał bardzo udane małżeństwo i gdy umarła, w roku 1515, rozpacz królewska była ogromna. Kolejną żoną Zygmunta była Bona Sforza (urodzona w 1494 roku), kobieta, której urodą zachwycało się wielu i której to postaci należy poświęcić osobny temat, gdyż niejednokrotnie mówiono o współrządach Bony i Zygmunta. Bez wątpienia córka mediolańskiego księcia zdobyła na dworze ogromne wpływy i miała realne oddziaływanie na politykę kraju.

Zygmunt przed wstąpieniem na polski tron dużo czasu spędzał na Węgrzech, na dworze króla Władysława, któremu był oddany (i który też sprzyjał Zygmuntowi, czemu dał wyraz chociażby skłaniając Jana Olbrachta do oddania bratu księstwa głogowskiego. To właśnie podczas zarządzania posiadłością na Śląsku, Zygmunt pokazał swe pierwsze talenty). W roku 1506, po śmierci Aleksandra Jagiellończyka, Zygmunt został wybrany na wielkiego księcia litewskiego,...

Podobne wypracowania