Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mieczysław Moczar - Moczarowcy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Moczarowcy” oznaczali zwolenników Mieczysława Moczara. Pojęcie w pełni zaczęło funkcjonować wraz z końcem lat sześćdziesiątych. Nie była to nazwa oficjalnego stronnictwa, a nazwa nieoficjalna, która funkcjonowała zarówno w kuluarach partyjnych, jak też w światku dziennikarskim – tak krajowym, jak i zagranicznym.

Często określało się moczarowców nacjonalistami, ale w tej kwestii trwają wciąż burzliwe spory. Moczarowcy nie reprezentowali bowiem interesów własnego państwa, lecz interesy Związku Radzieckiego. Nie uwzględniali żadnych reform, korzystnych nawet z punktu widzenia PRL-u.  Bardzo często wywodzili się z policji podporządkowanej dowództwu moskiewskiemu.

Udało im się zaistnieć realnie na arenie politycznej w roku 1968, kiedy to wykorzystali antysyjonistyczną nagonkę. Rozegrali dzięki niej własne interesy – poprzez rzucanie oskarżeń znacznie naruszyli frakcję Gomułki, a tym samym zyskali miejsce w szeregach KC PZPR.

Podobne wypracowania