Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wincenty Witos - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wincenty Witos urodził się w 1874 roku w Wierzchowicach w pobliżu Tarnowa. Pochodził z ubogiej chłopskiej rodziny. Witos pobierał naukę w szkole wiejskiej od 1884 roku, ukończył cztery klasy i rozpoczął pracę jako drwal na dobrach Eustachego Stanisława Sanguszki. Odbył również służbę wojskową w armii austriackiej (1884-1888), podczas służby stacjonował w Tarnowie, Krakowie i Krzesławicach. Rok po zakończeniu służby wojskowej  wziął za żonę Janinę Tracz, w 1899 roku przyszła na świat jego córka Julia.

Wincenty Witos zaczął interesować się polityką już w młodym wieku. Mając 19 lat, pod pseudonimem Maciej Rydz, opublikował artykuł do lwowskiego czasopisma „Przyjaciel Ludu”. W 1895 roku został członkiem Stronnictwa Ludowego na terenie Galicji. Szybko rozpoczął polityczną karierę. W 1903 roku wszedł w skład Rady Naczelnej partii. W latach 1908-1914 sprawował mandat posła w galicyjskim Sejmie Krajowym we Lwowie. Od 1909 roku pełnił funkcję wójta Wierzchosławic. Zyskał powszechne poważanie na tym stanowisku i piastował je aż do 1931 roku. Ważną datą w historii kariery politycznej Witosa był rok 1913. Wtedy miał miejsce podział Stronnictwa Ludowego na dwa obozy. Witos został wybrany na wiceprezesa nowopowstałego Polskiego Stronnictwa Ludowego...

Podobne wypracowania