Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Upadek Gomułki i strajki 1970 w PRL - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W czasie 14 lat rządów Władysława Gomułki i Józefa Cyrankiewicza, czyli w latach 1956-1970, Polska ciągle pozostawała zależna od Związku Radzieckiego. Mimo zabiegów mających na celu rozwój gospodarczy kraju, rząd nie zdecydował się na żadne głębokie reformy.

Zwiększeniu uległy swobody obywatelskie, zmniejszono represje i złagodzono cenzurę. Również kościół katolicki cieszył się większą suwerennością. Rozwój ekonomiczny hamowały jednak sztywne ceny, zasada pełnego zatrudnienia i wyrównane płace. Niezbędna dla stymulowania rozwoju konkurencja, nie istniała. Rozrastała się za to w zastraszającym tempie biurokracja.

W grudniu 1970 Gomułka i PZPR postanowili wprowadzić regulację cen, dzięki której mieli nadzieję znaleźć środki na planowaną reformę gospodarczą. 13 grudnia ogłoszono podwyżkę cen żywności w formie uchwały Rady Ministrów o „zmianie cen detalicznych całego szeregu wyrobów”. Doprowadziło to do wysokich wzrostów cen artykułów powszechnych (cena mięsa wzrosła o prawie 18%), co z kolei spowodowało masowe protesty ludności.

14 grudnia 1970 roku wybuchł w Gdańsku strajk ekonomiczny. Protest szybko rozprzestrzenił się na całe wybrzeże. Gomułka zdecydował...

Podobne wypracowania