Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Monarchia Ludwika XIV

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ludwik XIV urodził się w 1638 r i zmarł w 1715. Od 1643  był królem Francji. Należał do dynastii Burbonów. Był jednym z najbardziej charakterystycznych postaci francuskich władców, objął rządy mając zaledwie 5 lat. Faktyczną władzę we Francji sprawował w tym czasie pierwszy minister, J. Mazarin. Ludwik XIV objął rządy osobiście dopiero po śmierci Mazarina. Szybko dobrał sobie idealnych doradców - J. B. Colberta, Louvois’a i Vaubana. Rozpoczął proces budowy państwa, szybko rozwinął gospodarkę i administrację. Umocnił armię i wojsko. Zapewnił Francji mocną pozycję na arenie międzynarodowej. Francja stała się państwem bogatym i dobrze zarządzającym.

Rządy Ludwika XIV zwykło określać się mianem rządami absolutnymi, a termin określający sprawowanie jego rządów przeszedł do historii pod nazwą absolutyzmu. Ludwik XIV nie brał pod uwagę sprzeciwów i błędów, jego słynne powiedzenie przeszło do historii - „państwo to ja”. Odwołał edykt nantejski w 1685 roku, który gwarantował hugenotom wolność wyznania, co spowodowało znaczną migrację, a wielu ludzi opuściło Francję przed obawą wobec represji. Ludwik XIV wybudował wspaniałą rezydencję w Wersalu i przeniósł się do niej w 1682 roku. Sprowadził tam...

Podobne wypracowania