Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Arystoteles - filozofia, poglądy, dzieła

starożytność, filozofia, Arystoteles, Rembrandt

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Arystoteles (384-322 r. p.n.e.), uznawany za najwszechstronniejszego myśliciela starożytności, był uczniem równie cenionego, dawniej i dziś, Platona. Jednakże trudno nazwać go kontynuatorem swojego mistrza, wszak Arystoteles niejednokrotnie głosił poglądy sprzeczne z naukami Platona. Jednak mimo to zawsze podkreślał, że bardzo ceni swojego mistrza.

Tym, co interesowało Arystotelesa, był przede wszystkim faktycznie otaczający nas świat (a nie - jak to było u Platona – świat idei). Pragnął rozbudować i usystematyzować wiedzę na jego temat. Dlatego też chętnie rozwija on wiele rozmaitych nauk, szeroko je opisując w swoich tekstach, w tym: fizykę, logikę, przyrodę, teorię państwa, teorię literatury czy też retorykę (przemowy).

Co prawda, w dziedzinie biologii wiele z teorii głoszonych przez Arystotelesa dawno straciło już na ważności oraz aktualności, jednak nie można zapomnieć o tym, iż wywarły one ogromny wpływ na rozwój tej dziedziny nauki. Wszak działalność Arystotelesa stała się wzorem dla przyszłych pokoleń, na niej uczyły się one, jak przeprowadzać obserwację, klasyfikację zjawisk czy wreszcie - jak wyciągać logiczne wnioski. Zresztą Arystoteles włożył ogromny wkład pracy w opisanie ponad 500 gatunków zwierząt – porównując...

Podobne wypracowania